Wykrakałem: automatyczne mirrory

No i się zaczyna dziać. Sydney Morning Herald donosi, że największy internetowy serwis wyszukiwawczy został pozwany w związku z naruszaniem praw autorskich do publikowanych w Internecie grafik. Powodem w sprawie jest internetowy serwis Perfect 10 z siedzibą w Los Angeles, oferujący materiały hmm... erotyczne (?). Chodzi o mechanizm wyświetlający kopie plików graficznych za pomocą wyszukiwarki grafik Googla, oraz linkujący do nieautoryzowanych mirrorów.

Nasze rodzime wyszukiwarki również wdrożyły mechanizmy prezentowania "kopii lokalnej", co może być uznane za naruszenia praw przysługujących dysponentom praw autorskich. Z drugiej strony istnieją mechanizmy, które pozwalają na nieprezentowanie danych materiałów w wynikach wyszukiwawczych (takie jak robots.txt).

Czy dylemat polega na wyborze pomiędzy wszystkim albo niczym? Albo jestem w wynikach wyszukiwania i inne serwisy przedstawiają kopie lokalne moich zasobów albo nie prezentują takich kopii i jednocześnie nie generują ruchu do moich zasobów? Perfect 10 pobiera opłaty abonamentowe za dostęp do swoich zasobów, a w swoim pozwie wskazuje również, że Google linkuje do serwisów prezentujących metody zapoznania się z zasobami serwisu erotycznego (na przykład oferującymi hasła dostępu).

Przeczytaj również felieton: Czy jest o co kruszyć kopie?

[eWeek][Slashdot]

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>