Regulator poszturchuje eBay we Francji

We Francji zamieszanie związane z "serwisem aukcyjnym" eBay. Znowu. Tym razem zamknięcia i uznania, że serwis działa niezgodnie z francuskim prawem domaga się tamtejsza agencja zajmująca się działalnością domów aukcyjnych (jeśli dobrze rozumiem - chodzi o regulatora, którego skład ustala przedstawiciel rządu, dlatego w niektórych serwisach mowa o "government watchdog"). Regulator twierdzi, że serwis eBay nie uzyskał stosownego zezwolenia na działanie we Francji i w związku z tym sprawę skierował do sądu. eBay oczywiście twierdzi, że tak naprawdę w serwisie prowadzonym pod tą marką chodzi o łączenie sprzedających i kupujących i to nie ma nic wspólnego z publiczną aukcją. Sprawa ma jednak - jak przypuszczam - drugie dno.

Odnośnie regulatora - angielskojęzyczne źródła posługują się nazwą "The French Council of Sales" (rada ds sprzedaży, rada ds handlu), ale chodzi o Conseil des Ventes (jest notatka we francuskojęzycznej Wikipedii). I ta rada właśnie, na skład której wpływ ma francuski minister sprawiedliwości, miała skierować do sądu pozew (wniosek?) w związku z naruszeniem przez eBay regulacji chroniących konsumentów. Z innych komentarzy wynika jednak, że to lokalny rynek stara się bronić przed handlem podróbkami. Przedstawiciel Rady twierdzi, że konsumenci nabywający podrobione produkty nie mają szansy na uzyskanie zwrotu zapłaconej ceny, a aktywność eBay to przykład nieuczciwej konkurencji, gdyż inne domy aukcyjne muszą cechować się wysoką transparentnością działań i jasnością procedur. Rada twierdzi też, że serwis eBay nie może sobie tak działać na rynku i nie być za nic odpowiedzialny...

Dla eBay Francja to czwarty co do wielkości rynek, na którym działa. Jeśli działania prawne regulatora okażą się skuteczne, tzn. - jeśli sąd w Paryżu przychyli się to tez głoszonych przez Conseil des Ventes, to może to skutkować nawet karą pozbawienia wolności dla kadry zarządzającej francuskim eBayem. Nie chce mi się wierzyć, że do tego dojdzie. Wyobrażam sobie raczej, że w przypadku, gdy sąd uzna, iż spółka we Francji narusza zasady działania tego typu przedsięwzięć, to zostanie wprowadzony jakiś program naprawczy.

Na całym świecie istnieje "problem serwisów aukcyjnych", które chętnie widziałyby swój całkowity brak odpowiedzialności za transakcje, które odbywają się za pośrednictwem rozwijanych przez różne spółki "platform aukcyjnych". Tego typu pozwy (chociaż tak naprawdę nie wiem w jakim trybie sprawa trafiła do paryskiego sądu) przybliżają nam wiedzę na temat działania takich, "relatywnie nowych", przedsięwzięć gospodarczych.

Podobne doniesienia i komentarze gromadzę w dziale aukcje niniejszego serwisu.

Zapraszam do sięgnięcia do źródeł na temat ostatnich działań we Francji:

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>