Patenty: co dalej?
Jeżeli okaże się, że jesteśmy sami, to tym razem nie zablokujemy kontrowersyjnej dyrektywy patentowej. Ale poprzemy każdą podobną inicjatywę innego państwa Unii - powiedział Gazecie Wyborczej minister nauki prof. Michał Kleiber.
Sytuacja zmienia się jak w kalejdoskopie. Pasjonujące zwroty akcji, lobbing, demokracja, najbardziej kontrowersyjnym projektem w historii unijnego prawodawstwa okazała się projekt dyrkektywy dotyczący zdolności patentowej tzw. wynalazków realizowanych przy pomocy komputera (za pomocą komputera). Rodzi się społeczeństwo informacyjne, dokonuje się grodzenie "wspólnej domeny". Teraz gra toczy się o prawa wyłączne do informacji, które w tym społeczeństwie nazywanym informacyjnym ma istotną wartość ekonomiczną.
Następny etap walki będzie miał miejsce w poniedziałek w przyszłym tygodniu - podczas spotkania Rady UE ds. Konkurencyjności. Jak wynika z instrukcji polskiego przedstawiciela: w sytuacji, w której jakikolwiek kraj zgłosi propozycję, żeby dyrektywę przenieść z punktu "A", do punktu "B", przedstawiciel Polski poprze ten wniosek. A gdy dojdzie do głosowania, Polska wstrzyma się od głosu, co jest traktowane na równi z głosowaniem przeciw - mówi Kleiber.
Co więcej, gdyby pojawiła się jakakolwiek szansa na rozpoczęcie dyskusji o kontrowersyjnej dyrektywie, delegat Polski będzie zobowiązany, by przypomnieć pozostały państwom członkowskim, że dyrektywa jest owszem potrzebna, ale jej obecny tekst zawiera istotne wady.
- Login to post comments
Piotr VaGla Waglowski
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>