Znów phishing w USA
W USA przedstawiono kolejną propozycje legislacyjną, zatytułowaną the Anti-Phishing Act of 2005. Przewiduje ona zagrożenie karą do pięciu lat pozbawienia wolności oraz karę grzywny do 250 tys dolarów za przesyłanie pocztą elektroniczną listów podszywających sie pod różne instytucje w celu dokonania wyłudzeń.
Troche można przeczytać na stronie Senatora Patricka Leahy, który wspiera projekt.
Już w zeszłym roku znowelizowano w USA tamtejszy United States Code za pomocą ustawy the Identity Theft Penalty Enhancement Act (ITPEA), podpisanej przez Prezydenta Busha w lipcu 2004 roku.
Nowa propozycja również polega na zmienie US Code poprzez wprowadzenie dwóch nowych przestępstw: produkcja czy też przygotowanie strony internetowej udającej legalnie prowadzoną działalność, drugie polega na podjęciu działań zmierzających do wydobycia od odwiedzających stronę ich poufnych danych, które mogą w przyszłości posłużyć wyłudzeniom lub kradzieży tożsamości.
- Login to post comments
Piotr VaGla Waglowski
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>