Google wygrało kilka domen

Google wygrało sprawy dotyczące typosquattingu, a w szczególności dotyczącego takich domen jak: googkle.com, ghoogle.com, gfoogle.com oraz gooigle.com.

Wszystkie wskazane wyżej domeny zarejestrował wcześniej Sergey Gridasov. Sprawa trafiła do National Arbitration Forum, gdzie uznano, iż zarejestrowane przez Gridasova domeny wprowadzały w błąd, sam Gridasov nie miał żadnej legitymacji prawnej do tego, by z nich korzystać, a robił to w złej wierze.

Co ciekawe - po wpisaniu tych mylących adresów do przeglądarki - przekierowywała ona użytkowników na strone, z której próbowały się automatycznie "załadować" konie trojańskie i oprogramowanie szpiegowskie (spyware).

[NAF][Werdykt w sprawie Google Inc. v. Sergey Gridasov]

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>