Skazanie: Nigeryjski szwindel

Na dwa i pół roku pozbawienia wolności skazano pewną kobietę, Amaka Anajemba, z Nigerii, która "pomogła" wydobyć z brazylijskiego banku Banco Noroeste 242 miliony dolarów. Ponoć to pierwsze zwycięstwo Nigeryjskiej Komisji ds Przestępczości Ekonomiczno-finansowej (Nigeria's Economic and Financial Crime Commission).

Istotnie: sposób wyłudzeń, znany jako "Nigeryjski szwindel", lub "Przestępstwo 419" (od numeru artykułu nigeryjskiego kodeksu karnego), do tej pory nie był zbyt intensywnie ścigany w Nigerii (albo to ściganie nie było zbyt skuteczne). W omawianym przypadku chodzi o wyłudzenie dokonane w latach dziewięćdziesiątych. Poza wyrokiem karnym Anajemba będzie musiała sprzedać swoje nieruchomości w Nigerii, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii, by pokryć kwoty, które wypłynęły z banku.

Procesy dwóch kolejnych oskarżonych odroczono do września.

W sprawę zaangażowanych jest przynajmniej 12 krajów. Przestępstwo odkryto w 1998 roku, gdy brazylijski bank został kupiony przez bank hiszpański.

Trzy lata temu, podczas wycieczki do USA, aresztowany został szef międzynarodowych operacji finansowych Banco Noroeste. Po jego ekstradycji do Szwajcarii odbywa karę ponad roku pozbawienia wolności...

[BBC][The Register]

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>