Terrorysta sobie poradzi

Wypowiedź dla Rzeczpospolitej na temat wykorzystywania internetu przez terrorystów w kotekście pomysłów Wielkiej Brytanii, by nowe regulacje Unijne nakładały na operatorów telekomunikacyjncyh dodatkowe obowiązki związane z retencją danych.

"Terroryści, nawet o średnio zaawansowanych umiejętnościach posługiwania się nowymi technologiami, nadal będą bez problemu komunikować się między sobą, a system kontroli tego nie wychwyci. Jeden zada zakamuflowane pytanie, np. na forum dyskusyjnym hodowców kotów, drugi zaszyfruje odpowiedź w zdjęciu w serwisie randkowym. To jest nie do wyśledzenia. Aby zagwarantować sobie prywatność, każdy z nas będzie musiał stosować ogólnodostępne, proste, acz skuteczne, algorytmy szyfrujące, których przełamanie zajmuje kilka lat również służbom specjalnym. Terroryści też mają do nich dostęp. Obawiam się, że sprawdzani będą zwykli obywatele, a co gorsza to oni zapłacą za ten system kontroli. Zastanawiam się też, kto będzie kontrolował kontrolujących"

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>