filmy

Tron (1982)

»

tronKomputerowy haker, twórca komputerowych gier został zwolniony z pracy w firmie, która powstała na fundamentach jego pomysłów. Chłopak dostaje się do firmy w poszukiwaniu dowodów autorstwa swoich pomysłów, ale zostaje zdematerializowany (za sprawą promienia testowanego lasera) i trafia do wnętrza komputera, a tam okazuje się, że wewnątrz (a także coraz bardziej na zewnątrz, bo stopniowo przejmuje kontrolę nad firmą w poszukiwaniu kolejnych zasobów pamięci) dyktatorskie rządy sprawuje program główny.

Pamięć absolutna (Total Recall) 1990

»

Pamięć absolutna (Total Recall) 1990Agent dyktatorskiego rządu na Marsie odkrywa zamiary swoich pracodawców. Aby się chronić władze wyposażąją agenta w nową pamięć, nowe życie, żonę, etc... Jednak pamięć powraca. Na Marsie zaś jest i ruch oporu i brak powietrza i dziwne instalacje pozostawione przez kosmitów.

Krótkie spięcie (Short Circuit) 1986

»

Krótkie spięcie (Short Circuit) 1986W wyniku nowego projektu wojskowego opracowano roboty bojowe. W trakcie prezentacji nowego uzbrojenia w jedną z prototypowych maszyn trafia piorun. Robot budzi się do życia. Ze śmiercionośnej maszyny zamienia się w sympatyczną i ciekawą świata postać

Johnny Mnemonic (1995)

»

Johnny Mnemonic (1995)Jest rok 2021. Powstał nowy zawód - dzięki wszczepionym w mózg implantom można rozszerzyć sobie pamięć i wykorzystywać ją do przewożenia informacji. W czasie jednej z takich misji tytułowy Johnny Mnemonic (Keanu Reeves) wpada w tarapaty, gdyż przewożone przez niego informacje chce przechwycić Yakuza (japońska mafia). Okazuje się, że dane zawierają informacje dotyczące lekarstwa na NAS - chorobę dręczącą ponad połowę ówczesnej ludzkości. Firma, która zna sekret lekarstwa nie chce, by informacja o leku została ujawniona. Film został nakręcony według cyber punkowego opowiadania Williama Gibsona.

Hackerzy (Hackers) 1995

»

Hackerzy (Hackers) 1995Klasyka. Środowisko hakerów, które potrafi złamać każde zabezpieczenie. Zero Cool - naprawdę Dade Murphy - jest pośród nich żywa legendą. W 1988 roku samodzielnie włamał się do systemu na Wall Street i zablokował 1 507 komputerów. Został skazany i ma zakaz dotykania klawiatury do czasu pełnoletności. To już siedem lat i Zero jest spragniony... Kate Libby grana przez Angelinę Jolie rywalizuje z Zero. Jest jeszcze The Plague - kolejny haker, który "wciąga Dade'a, Kate i ich przyjaciół w diaboliczną intrygę".

Gry wojenne (War Games) 1983

»

Gry wojenneMłody chłopak David Lightman (Matthew Broderick) jest hakerem. Skanuje numery telefonów w poszukiwaniu systemów komputerowych. czasem udaje mu się włamać. W jednym z takich systemów znajduje kilka gier komputerowych, a jedna z nich to War Game. Postanawia w nią zagrać. Nie wie, że gra nie jest zwykłą grą. Chłopak włamał się do systemu Departamentu Obrony, które ma sterować nowym programem obrony nuklearnej. Rozpoczętej gry nie można przerwać, trzeba ją rozegrać do końca.

Sneakers (1992)

»

Sneakers (1992)Ekspert w dziedzinie komputerów Martin Bishop (Robert Redford) jest przywódcą grupy hakerów - jest wśród nich były pracownik CIA (Sidney Poitier), spec od elektroniki (Dan Aykroyd), młody geniusz (River Phoenix) oraz niewidomy dźwiękowiec (David Strathairn). Wszyscy pracują przy różnych zleceniach polegających na testowaniu systemów bezpieczeństwa.

Łowca Androidów (Blade Runner) 1982

»

Blade RunnerŁowca androidów otrzymuje zadanie wytropienia i zlikwidowania czterech zbuntowanych androidów. Replikanci byli używani do niebezpiecznych badań i kolonizacji innych planet. Po krwawym buncie androidów na pozaziemskiej kolonii Replikanci nie mogli przebywać na Ziemi legalnie. Są oni owładnięci strachem przed nieuchronną śmiercią. Starają się dotrzeć do konstruktorów - jedynych ludzi, którzy mogliby przedłużyć ich życie, a chodzi o to, że konstruktorzy dostrzegli, że androidy zaczynają przejawiać uczucia, dlatego zaprojektowano ich tak, by żyły tylko kilka lat. Łowca ma za zadanie wyeliminować zbiegłe androidy typu Nexus-6.

Terminator (The Terminator) 1984

»

TerminatorDo Los Angeles przesłano maszynę. Z roku 2029 do roku 1984. Maszyna przypomina człowieka, ale jest to Terminator. Jego celem jest zabicie Sarah Connor. Jej syn ma zostać w przyszłości przywódcą walczących z robotami ludzi. Terminator ma temu zapobiec. Jednocześnie do przeszłości (czyli do 1984 roku) wysłany został mężczyzna, który ma chronić Sarah przed Terminatorem.

Odyseja kosmiczna 2001 (2001: A Space Odyssey)

»

Odyseja kosmiczna 2001 (2001: A Space Odyssey)Powieść Arthura C. Clarke'a, na podstawie której powstał amerykański fantastycznonaukowy film fabularny w reżyserii Stanleya Kubricka. Pierwsza część cyklu Odyseja kosmiczna. Clarke napisał trzy kolejne powieści z serii Odyseja kosmiczna (Odyseja kosmiczna 2010, Odyseja kosmiczna 2061 i Odyseja kosmiczna 3001), z czego dwie pierwsze zostały sfilmowane.