Na razie nie będzie dyrektywy!

Wynik głosowania za odrzuceniem projektu: 648 do 14 . 7thGuard: "Propozycja Rocarda spotkała się z ogromym poparciem - 648 osób zagłosowało za odrzuceniem wspólnego stanowiska RUE. Jedni dlatego, żeby patentów nie wprowadzono, inni, żeby uniknąć dyrektywy zabraniającej patentów. Oznacza to, że dyrektywa w obecnym kształcie NIE będzie obowiązywała". Oznacza to jedynie, że na razie dyrektywy nie będzie.

Nie wierzę jednak, że te siły, które chcą patentowania programów komputerowych, algorytmów i metod biznesowych, odpuszczą sobie działania legislacyjne.

Na razie mamy pierwszy komentarz. Cytowany przez Wirtualna Polskę Jerzy Buzek: "Skoro nie ma możliwość przyjęcia dobrej dyrektywy o opatentowaniu wynalazków technicznych dokonywanych za pomocą komputera, to wolimy nie mieć żadnej. Istniało bowiem zagrożenie, że dyrektywa zezwalałaby na patentowanie oprogramowania jako takiego oraz przetwarzanie danych".

To nie jest jeszcze koniec. Włodzimierz Marciński dla IDG: "Nasz kraj przyczynił się upadku dyrektywy. Zaskakująca jest jednak postawa wielkich koncernów, które mogły postarać się bardziej, aby przyjęta została dyrektywa z przejrzystymi zasady patentowania wynalazków. Z tym, że należy je patentować zgadzamy".

Komentarze prezentowane sa już w wielu serwisach i zapowiada się jeszcze więcej. Tak czy inaczej warto przeczytać doniesienia w takich serwisach jak: The Register, BusinessWeek, Forbes, ZDNet, Bloomberg...

Mimo że już po głosowaniu warto przeczytać jeszcze tekst Józefa Halbersztadta i Jerzego Buzka z dzisiejszej Rzeczpospolitej: Informatycy kontra europejska biurokracja.

Odwiedź również strony Foundation for a Free Information Infrastructure.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>