Społeczeństwo informacji. Wprowadzenie

autor:

Armand Mattelart

wydawca:

Universitas

ISBN:

83-242-0332-X

spis treści:

Jerzy Mikułowski Pomorski
Społeczeństwo informacji czy społeczeństwo komunikujące się?

Wprowadzenie
1. Kult liczb
2. Zarządzanie wiekiem przemysłowym i naukowym
3. Pojawienie się komputerów
4. Scenariusze poprzemysłowe
5. Metamorfozy polityki publicznej
6. Geopolityczne zasady globalnego społeczeństwa informacji.
Wniosek

kilka słów od siebie:

To bardzo trudna pozycja. Trudna zwłaszcza gdy nie jest się na bieżąco z językiem socjologów. Mam wrażenie, że nie wszystko pojąłem za pierwszym razem, jednak wiem, że praca ta ma spore znaczenie poznawcze, przekrojowo opisując kolejne etapy tworzenia się tego, co nas obecnie otacza, analizując to pod kontem wzrastania znaczenia informacji "powszechnie dostępnej".

Jak napisał Jerzy Mikułowski Pomorski we wstępie do tej pracy: Armand Mattelart nazywa swą pracę studium z zakresu archeologii wieku informacji; termin "archeologia myśli" - wprowadzony przez Michaela Foucault - oznacza badanie historii warunków, które pojęcie zrodziły. W tym wypadku historii idei "społeczeństwa informacji". Takie poszukiwanie intelektualnych źródeł zjawiska w odległej przeszłości jest dziś częste, że wymienimy choćby studia nad globalizacją, które sięgają do świata helleńskiego, pierwszych uniwersalnych religii, wędrówki ludów i początków kolonizacji.

Jeśli wam się uda - przebrnijcie przez tę pozycję.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>