Kolejna odsłona debaty o konsultacjach publicznych już niebawem

Minister Administracji i Cyfryzacji organizuje debatę pt. „Państwo 2.0: Obywatele źródłem wiedzy i rozwiązań”. Debata ma się odbyć 27 czerwca, w ramach Europejskiego Roku Obywateli, i poświęcona będzie udziałowi obywateli w konsultacjach ich roli w procesie tworzenia prawa i podejmowania decyzji na poziomie lokalnym. Debata będzie transmitowana online.

W programie:

10:00 - 10.45 OTWARCIE: JAK ADMINISTRACJA PUBLICZNA KORZYSTA Z WIEDZY OBYWATELI?

Jak korzystać z wiedzy i rozwiązań obywateli? Jak będziemy rozwijać narzędzia do konsultacji w Programie Zintegrowanej Informatyzacji Państwa i Programie Operacyjnym Polska Cyfrowa?

  • Wystąpienie ministra administracji i cyfryzacji Michała Boniego
  • Prezentacja 7 Zasad Konsultacji - Małgorzata Steiner (MAC) i Kuba Wygnański (Stocznia)

11.00 - 12.15 PANEL I: JAK WSPIERAĆ AKTYWNOŚĆ OBYWATELI W TWORZENIU LEPSZEGO PRAWA?

Jak brać udział w konsultacjach? Jak informować o konsultacjach w przystępny sposób? Jak rozwijać narzędzia do konsultacji?

Moderator: Małgorzata Steiner, dyrektor Departamentu Analiz i Komunikacji Publicznej, Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji

  • Grażyna Kopińska - koordynator prac Obywatelskiego Forum Legislacji, ekspert Fundacji Batorego
  • Kuba Wygnański - prezes zarządu Pracowni Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”
  • Mariusz Haładyj - podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki
  • Henryk Wujec - doradca Prezydenta RP
  • Piotr Waglowski - autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet

12.15 - 12.30 PILOTAŻOWY SYSTEM KONSULTACJI ON-LINE MINISTERSTWA GOSPODARKI.

  • Mariusz Haładyj - podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki
  • Marek Kubel-Grabau - główny specjalista w Ministerstwie Gospodarki

12.45 - 14.00 PANEL II: JAK WYKORZYSTYWAĆ WIEDZĘ OBYWATELI NA POZIOMIE LOKALNYM?

Jak uczestniczyć w konsultacjach społecznych na poziomie lokalnym? Jak brać udział w tworzeniu budżetu partycypacyjnego? Jakie inne narzędzia mogą stosować samorządy do włączania obywateli w życie lokalne?

Moderator: Ewa Stokłuska, Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”

  • dr Anna Olech - ekspert Instytutu Spraw Publicznych
  • dr Anna Przybylska - kierownik Centrum Deliberacji, Instytut Socjologii UW
  • Joanna Erbel - członkini Krytyki Politycznej oraz Kongresu Ruchów Miejskich, redaktorka Magazynu Miasta
  • Przedstawiciel samorządu

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>