Przejrzystość działania państwa - finansowanie projektów ze środków publicznych

Chciałbym się czegoś dowiedzieć na temat założonej w październiku zeszłego roku, a więc 3 miesiące temu, Fundacji Legalna Kultura, która - jak wynika z informacji na stronach Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymała właśnie, w ramach programu Edukacja kulturalna i diagnoza kultury - Edukacja kulturalna, dotację w wysokości 325 tysięcy złotych na projekt zatytułowany "Kampania edukacyjna Legalna Kultura".

Informacja na temat przyznania dofinansowania znajduje się na stronie "Edukacja kulturalna i diagnoza kultury - Edukacja kulturalna" w ramach działu Finanse serwisu MKiDN. Celem tego programu jest rozwijanie ekspresji twórczej i kreatywności oraz kompetencji medialnych.

Niestety nie mogę znaleźć nigdzie strony internetowej Fundacji Legalna Kultura, ani dokumentów takich, jak opis wniosku złożonego przez Fundację (a wręcz samego wniosku Nr EBOI - 19161/11). Dostępne są za to dane KRS Fundacji, z których wynika, ze Fundacja uzyskała wpis do rejestrów w dniu 28 października 2011 roku.

Gdyby ktoś pomógł mi szukać i wskazał link do treści wniosku Fundacji, albo sposób, w jaki należy szukać takich informacji online, to będę wdzięczny.

Dzięki dostępności takich materiałów w internecie obywatele mogą realizować pełniej funkcje kontrolną w państwie.

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Strona Fundacji Legalna Kultura:

http://legalnakultura.pl/

Jeszcze 10 stycznia

Jeszcze 10 stycznia istniała strona, teraz jest skasowana i w budowie.
Google cache daje możliwość poczytania różnych tekstów
Wyszukać
site:legalnakultura.pl

Po prawej stronie znaczek >> i wybrać "kopia"

Dla nich coś przygotowuje Agencja PZL:

"20.12.2011

Agencja PZL pracuje nad koncepcją kreacji i przygotowaniem materiałów do kampanii "Legalna Kultura".… "

MKiDN finansuje kampania na rzecz zmiany prawa?

VaGla's picture

4 stycznia w serwisie nowoczesneKINO.pl opublikowano tekst Ruszyła kampania społeczna Legalna Kultura, w którym czytam na temat dofinansowanej właśnie przez MKiDN kampanii:

Długofalowym celem projektu jest zmiana świadomości odbiorców kultury oraz dążenie do zmian ustawodawczych w prawie autorskim, uwzględniających fakt istnienia nowych technologii. Projekt dofinansowany jest przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, Stowarzyszenie Filmowców Polskich i Partnerów Medialnych. Kampania objęta jest Honorowym Patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Podany na wskazanej stronie link do źródłowej strony Fundacji nie działa.

Z tym większym zainteresowaniem przeczytałbym wniosek złożony przez fundację.

--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

Notkę popełniłem u siebie

Mikołaj's picture

Notkę popełniłem u siebie na G+, więc tutaj tylko w skrócie: Prezes zarządu fundacji, Kinga Jakubowska, od lat pracowała w firmie "Kino Świat". Serwis internetowy tej firmy na stronie Kontakt informuje, że Kinga Jakubowska wciąż jest dyrektorem generalnym tej firmy.

Jeśli więc strona "Kontakt" w serwisie internetowym "Kino Świat" jest aktualna, a zakładam że jest, to mamy do czynienia z sytuacją, w której dyrektor firmy zakłada fundację, która to fundacja wspiera cele korzystne dla firmy. Na dodatek fundacja jest wspierana dotacją przez odpowiedniego ministra.

Doszły do mnie głosy o planowanej kampanii, domyślam się że dotyczącej legalnych źródeł kultury. W tej kampanii jedną ze stron ma być Państwowy Instytut Sztuki Filmowej, z drugiej fundacja Legalna Kultura. Wychodzi na to, że kampanię w interesie twórców i branży filmowej sfinansuje się z pieniędzy podatników, acz pochodzących z dwóch źródeł.

Przy okazji poszukiwań Google wyrzuciło mi znaczną liczbę spotkań, konferencji, wywiadów i rozmów, w których pani Kinga Jakubowska występowała z ramienia swojej fundacji. Zastanawiam się, czy przy każdym swoim wystąpieniu informowała, że nie tylko jest prezes zarządu fundacji, ale i dyrektorem generalnym firmy "Kino Świat".

--
Piotr "Mikołaj" Mikołajski
Blog | G+ | FB

Z rejestru DNS:

kinoswiat.pl:

firma: KINO ŚWIAT sp. z o.o.
ulica: Pogodna 4 m.9
miasto: 00-785 Warszawa

legalnakultura.pl

firma: Vanilla House
ulica: Pogodna 4 lok. 9
miasto: 00-785 Warszawa

Jeszcze coś takiego

Jeszcze coś takiego jest:
BLUE MOON SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ (KRS 0000364049)

W dniu 15 grudnia 2011 r. dokonano wpisu nr 3 do rejestru KRS modyfikując zawartość rubryk Dane podmiotu, Siedziba i adres podmiotu, Informacje o umowie oraz Dane wspólników pierwszego działu KRS oraz rubryki Organ uprawniony do reprezentacji podmiotu drugiego działu KRS.

Wcześniej się nazywało:
ALIWIZJA - ALICJA ALBRECHT SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ (KRS 0000364049)

Adres: POGODNA 4
00-785 WARSZAWA
POLSKA
Członkowie reprezentacji:
ALICJA KAZIMIERA ALBRECHT MROZIEWICZ, prezes zarządu
KINGA JAKUBOWSKA, członek zarządu

NAZWA DOMENY:A tu jeszcze

NAZWA DOMENY:

A tu jeszcze DNS dla:

legalnakultura.pl

utworzona: 2011.08.31 11:37:53

ostatnia modyfikacja: 2011.08.31 11:37:54

koniec okresu rozliczeniowego: 2012.08.31 11:37:53

ABONENT:
firma:
Vanilla House
ulica: Pogodna 4 lok. 9
miasto: 00-785 Warszawa
lokalizacja: PL

ostatnia modyfikacja: 2011.08.28

Jak widać domenę wykupiono 31 sierpnia.

Fikcyjna działalność organizacji rzekomo udzielających bezpłatny

Fikcyjna działalność organizacji rzekomo udzielających bezpłatnych porad prawnych:
http://www.wykop.pl/link/1029253/fikcyjna-dzialalnosc-organizacji-rzekomo-udzielajacych-bezplatnych-porad/

Strony nie muszą mieć, a

Strony nie muszą mieć, a BIP? Może mają :)

Wniosek Fundacji

Z dostępem do wniosku może być problem. Na wakacje próbowałem poznać treść wniosku konkursowego innej pozarządówki, która wygrała konkurs w MEN i w odpowiedzi dostałem informację, że: "Zgodnie z art. 5 ust. 2 Ustawy z dnia 6 września 2001 r. Ustawy o dostępie do informacji publicznej uprzejmie informuję, że Ministerstwo Edukacji Narodowej nie jest upoważnione przez oferentów składających oferty w otwartych konkursach ofert do przekazywania treści składanych wniosków"

Interwencja

Mogę pójść i przeczytać wszystkie te dokumenty - mam takie uprawnienia. Mogę też złożyć zapytanie poselskie w tej sprawie.

Może Pan to zrobić

VaGla's picture

Szanowny Panie Pośle, proszę zatem to po prostu zrobić i podzielić się potem wynikami inwestygacji. Tu ważne są realne efekty i działania, nie deklaracje.

Przy okazji: skoro poseł ma takie uprawnienia, by zobaczyć dokumenty, to każdy obywatel je powinien mieć również. Tak sądzę.

--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>