Z frontu budowy społeczeństwa obywatelskiego: realny wpływ i poszukiwania prawnika/researchera

W tej notatce chciałbym zwrócić Państwa uwagę na dwa materiały. Jednym z nich jest dość obszerny tekst autorstwa Mariusza Mazura, w którym zawiera swoje przemyślenia rok po zdefiniowaniu "dalekosiężnego celu": "w ciągu dziesięciu lat uzyskać realny wpływ na proces legislacyjny/administrację państwową w Polsce w interesującym mnie (technologiczno-informatycznym) zakresie; wpływ na struktury UE traktować jako miły bonus". W drugiej kolejności pragnę zwrócić Państwa uwagę na to, że Koalicja Otwartej Edukacji poszukuje do współpracy prawnika/researchera.

Tekst Mariusza Mazura zatytułowany jest Plan zmieniania świata, wersja robocza 1. W dzisiejszych czasach, gdy konsumenci mediów wolą krótkie quasi informacje i prześlizgują się raczej po nagłówkach serwisów informacyjnych, tego typu artykuł musi zwrócić uwagę. Ja przeczytałem w całości, łącznie z komentarzami, i wcale nie tylko dlatego, że w tekście pada "Można też zostać jednoosobową organizacją, ale do tego trzeba być Vaglą". Przeczytałem, ponieważ już w pierwszych akapitach dostrzec można determinację do czegoś, co w euroslangu można pewnie nazwać uczestniczeniem w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego. Przypuszczam, że wielu osobom nie jest wszystko jedno. Nie każdy wie, w jaki sposób może próbować zmienić postrzeganą rzeczywistość. Nie każdy też publicznie pisze o swoich rozterkach i dostrzeżonych niewiadomych oraz usiłuje poznać odpowiedzi. Czasem piszą, ale formułowanie dłuższych zdań przekracza możliwości wielu z próbujących. Nie w przypadku Mariusza Mazura. Zachęcam zatem do lektury i własnych rozważań. Ja się właśnie zastanawiam, czy w jakiś sposób nie znalazłbym jakiś funduszy na wynajęcie takich konsultantów IT, o których pisze Mariusz.

Druga sprawa to zasygnalizowane już ogłoszenie. Koalicja poszukuje do współpracy prawnika/researchera. W skład Koalicji wchodzą m.in. Fundacja Nowoczesna Polska, Stowarzyszenie Wikimedia Polska, czy Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Pełna lista koalicjantów dostępna jest w Sieci. Chodzi o stałą współpracę, polegającą na monitoringu działań i publikacji instytucji publicznych (polskich i unijnych) zajmujących się edukacją, nauką i informacją publiczną oraz do pomocy w przygotowaniu raportów i opinii. Być może wśród czytelników tego serwisu znajdą się zainteresowani tego typu wyzwaniem, które zakłada współpracę w zakresie czasowym odpowiadającym 1/5 etatu.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>