Wyrok za pomówienie na forum ("stawianie loda")

Miesiąc temu pojawiła się informacja o tym, że kielecka adwokat została skazana prawomocnym już wyrokiem za komentarz opublikowany w internecie w 2007 roku. Komentarz pozostawiła używając pseudonimu ("bondd007"), komentarz dotyczył naczelnika Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego oraz kierowniczki jednego z działów. Sąd Okręgowy w Kielcach rozpatrywał apelacje w tej sprawie i uznał, że sąd pierwszej instancji słusznie uznał znaczny stopień winy oskarżonej o pomówienie w Sieci (ponieważ dysponowała ona wiedzą prawniczą). Sama p. adwokat oraz jej pełnomocnik podnosili zaś, że sąd pierwszej instancji nie uzasadnił, dlaczego sformułowanie "stawianie loda" w potocznym znaczeniu oznacza czynność seksualną...

Omówienie tego procesu znalazło się w tekście p. Agnieszki Drabikowskiej, pt. Adwokat skazana za wpisy o "stawianiu loda". Wyrok poznają wszyscy. Wedle tego tekstu sąd wymierzył p. adwokat karę 2,5 tys. zł grzywny oraz podanie wyroku do publicznej wiadomości. Jest też wcześniejszy tekst na ten temat: Co to znaczy "stawiać loda". Przed sądem o wpisy na forum.

Samo w sobie podanie wyroku do publicznej wiadomości nie przybliża nas do poznania motywów, którymi kierował się sąd pierwszej i drugiej instancji, ponieważ - z perspektywy tego serwisu - istotniejsze byłoby poznanie uzasadnień tych wyroków. Dziś, a minął miesiąc od wyroku Sądu Okręgowego, internet "nie wie" na temat tego wyroku wiele więcej, niż opublikowano w kieleckiej Gazecie Wyborczej. A tam nie podano nawet sygnatur. Wedle tego, co miał zdecydować Sąd Okręgowy - wyrok miał wisieć przez miesiąc na tablicy ogłoszeń Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego.

O wyroku w pierwszej instancji (sygn. XII K 32/10) pisał Tomek Rychlicki w tekście Computer crime, case XII K 32/10. Wydaje się, że podstawą tego wyroku jest art 212 Kodeksu karnego (pomówienie).

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Wtedy nie była adwokatem

W czasie, gdy napisała to i owo na forum nie była adwokatem, lecz chyba oskarżycielem w ŚUS, i wojowała z kierownictwem Urzędu.

Z tego co znam mowę

Z tego co znam mowę potoczną to "robienie loda" odnosiło się do "czynności seksualnej" :)

Wychodzi na to, że pisząc posty warto korzystać z anonimizerów bo nigdy nie wiadomo co kto i jak zrozumie nasz wpis.

heh

tak stricte by kk to "robienie loda" to nie inna czynność seksualna ale "obcowanie płciowe"

197 kk :P

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>