Konferencja MSWiA: Stan Polskiego Internetu 2010

2010-05-12 09:30
2010-05-12 14:00
Etc/GMT+2

Departament Społeczeństwa Informacyjnego MSWiA organizuje konferencję pn. Stan Polskiego Internetu 2010. Ma to być kontynuacja działań w ramach monitorowania Strategii Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego do roku 2013. Konferencja ta jest również imprezą towarzyszącą obchodów Światowych Dni Społeczeństwa Informacyjnego w Polsce.

Konferencja odbędzie się 12 maja 2010 w auli Biblioteki Narodowej w Warszawie, Al. Niepodległości 213, w godzinach 9:30 – 14:00. Organizatorzy będą wdzięczni za przesłanie e-mailem potwierdzenia udziału na adres: dsi-strategia [at] mswia.gov.pl do dnia 6 maja br.

W zaproszeniu otrzymanym od p. Piotra Kołodziejczyka, Podsekretarza Stanu w MSWiA, czytam:

Podczas konferencji zaproszeni specjaliści, badacze i przedstawiciele administracji zaprezentują swoje poglądy na niektóre tematy związane ze stanem społeczeństwa informacyjnego, rozwojem i wykorzystywaniem Internetu w Polsce. W pierwszej części zaplanowane zostały wystąpienia dotyczące rozwoju infrastruktury szerokopasmowego Internetu, rynku treści i usług internetowych oraz polskiego spojrzenia na Program Cyfrowy dla Europy. W drugiej części eksperci zaprezentują obserwacje na temat wyłaniającego się z danych statystycznych obrazu użytkowników Internetu.

Otrzymałem również program:

9:30 – 10:00 rejestracja uczestników

Część I: Infrastruktura i usługi szerokopasmowe (10.00-12.00)

Otwarcie konferencji
Piotr Kołodziejczyk, Podsekretarz Stanu w MSWiA

Program Cyfrowy dla Europy w perspektywie polskiej
Jurand Drop, Departament Społeczeństwa Informacyjnego MSWiA

Rozwój infrastruktury szerokopasmowego Internetu
Maciej Koziara, Urząd Komunikacji Elektronicznej

Problemy rozwoju rynku treści i usług szerokopasmowych
Igor Ostrowski, Zespół Doradców Premiera, KPRM

Nowe treści i usługi szerokopasmowe: Polskie biblioteki cyfrowe oraz projekt Platon
Cezary Mazurek, Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe

Dyskusja

12:00 – 12:20 przerwa kawowa

Część II: Obraz użytkowników (12.20-14.00)

Obraz użytkownika w statystykach oficjalnych
Dominik Rozkrut, Główny Urząd Statystyczny

Co robią i gdzie spędzają czas - aktywność internautów w Polsce w wybranych obszarach życia sieciowego
Andrzej Garapich, Polskie Badania Internetu

Liderzy zmian. Jak działania użytkowników Internetu przeobrażają polskie społeczeństwo?
Dominik Batorski, Uniwersytet Warszawski

Połączeni i podłączeni - etnograficzny portret pierwszego pokolenia cyfrowych tubylców
Mirosław Filiciak, Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej

Przyszłe badania użytkowania Internetu w Unii Europejskiej
Violetta Szymanek, Departament Społeczeństwa Informacyjnego MSWiA

Dyskusja

14:00 obiad

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>