Kilka dni temu Rząd przyjął założenia do ustawy hazardowej, w których mowa o internecie

Ponieważ nie relacjonowałem zamieszania związanego z aferą hazardową, ale w niniejszym serwisie jest dział poświęcony hazardowi, więc po prostu odnotuję, że podczas posiedzenia Rada Ministrów w dniu 27.10.2009 rząd przyjął "Założenia do projektu ustawy o grach liczbowych i hazardowych z autopoprawkami i uwagami zgłoszonymi w trakcie posiedzenia, przedłożone przez ministra finansów". Tam mowa o internecie, ale to już chyba wszyscy wiedzą.

Materiały informacyjne można znaleźć na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, w szczególności w notatce po posiedzeniu rządu. Jest też notatka poświęcona samym założeniom (chociaż w tym miejscu nie przedstawiono treści samych założeń). Już dziś uczestniczenie w grach hazardowych w internecie nie jest możliwe, ale rząd postanowił chyba szczególnie wyróżnić Sieć. W każdym razie w notatce po Radzie Ministrów czytamy:

Wprowadzony będzie jednoznaczny zakaz urządzania gier na automatach poza kasynami. Zakazem zostaną objęte salony gier, automaty o niskich wygranych i wideoloterie. Dotychczasowe zezwolenia na prowadzenie tej działalności zachowają ważność jedynie na czas wydania. Zostaną utrzymane dotychczasowe limity lokalizacyjne na kasyna. Oznacza to, że jedno kasyno gry będzie przypadać maksymalnie 250 tys. mieszkańców. Działalność kasyn będzie podlegać koncesjonowaniu.

Przewidziano istotne ograniczenia w reklamowaniu (zlecaniu i eksponowaniu) gier i hazardu w miejscach publicznych i środkach masowego przekazu. Za stosowanie niedozwolonej reklamy przewidziano sankcje karne. Nie będzie to dotyczyć, jak dziś, gier liczbowych i loterii pieniężnych organizowanych przez Totalizator Sportowy.

Zabronione ma być organizowanie gier w Internecie i uczestnictwo w nich. Służby kontrolne będą miały uprawnienia do skutecznej kontroli dostępu, transakcji finansowych i ścigania osób biorących udział w tych przedsięwzięciach.

Istotnie podniesione zostaną obciążenia podatkowe oraz dopłaty do gier. Podatki od gier hazardowych, np. na automatach o niskich wygranych zwiększą się ze 180 do 480 euro (czyli prawie 3-krotny wzrost), w pozostałych przypadkach stawki podatkowe osiągną poziom nawet 50 proc.
Wprowadzony ma być bezwzględny zakaz udziału w grach osób poniżej 18 roku życia. Prowadzący ośrodki gier i zakłady wzajemne oraz lokale z automatami (do wygaśnięcia zezwoleń) będą zobowiązani do sprawdzania dowodu osobistego grającego. Za złamanie tego wymogu przewidziano surowe sankcje finansowe, a przy kolejnym nadużyciu możliwe będzie nawet cofnięcie zezwolenia.

Prowadzący ośrodki gry będą musieli prowadzić rejestr gości (odwiedzający muszą podać: imię, nazwisko, adres, numer dowodu tożsamości, PESEL), oprócz tego rejestrowane będą data i godzina wejścia do ośrodka gry. Dane te będą udostępniane wyłącznie funkcjonariuszom celnym, inspektorom kontroli skarbowej, sądom i prokuratorom. Okres ich przechowywania ustalono na 3 lata. Do ośrodków gry nie będą wpuszczane osoby z sądowym zakazem uczestnictwa w grach. Ośrodki gier będą musiały posiadać audiowizyjny system kontroli gier na stołach.

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Więcej pytań niż odpowiedzi

Zabronione ma być organizowanie gier w Internecie i uczestnictwo w nich. Służby kontrolne będą miały uprawnienia do skutecznej kontroli dostępu, transakcji finansowych i ścigania osób biorących udział w tych przedsięwzięciach.

Co to znaczy w internecie?

Przecież gra odbywająca się na serwerach kasyna internetowego na Malcie odbywa się na Malcie. Równie dobrze mógłbym telefonicznie za pomocą pośrednika obstawiać zakłady na ruletce w Vegas. Czy ktoś się orientuje jak to się ma do przepisów UE?

gdzie jest internet

Możliwe jest przecież zastosowanie sformułowania typu "zakłady zawierane przez Internet" (czy podobnie), co starannie unika dyskusji gdzie dokładnie się odbywa hazard użytkownika z Polski na serwerze w Burkina Faso (a zatem jakiemu prawu ma podlegać). Ciekawe jak to napiszą w projekcie.

Ciekawsze jest chyba to:

Służby kontrolne będą miały uprawnienia do skutecznej kontroli dostępu, transakcji finansowych i ścigania osób biorących udział w tych przedsięwzięciach.

Kolejne uprawnienia śledcze, kolejne pułki tajniaków... Na jednego mieszkańca jeden szeryf przypadał, jeden szeryf na jednego mieszkańca.

--
Nieznajomość prawa szkodzi, znajomość - przeraża.

W ostateczności zostanie

W ostateczności zostanie VPN, TOR itd.
Ogólnie to jest chore... ja rozumiem zakazać organizację np internetowych bukmacherów w Polsce, ale co tu kombinować, w przypadku, gdy każdy duży bukmacher jest z Anglii, Malty, Gibraltaru, Austrii, Australii...

VPN...

VPN fajna sprawa, ale jeszcze trzeba coś z pieniędzmi zrobić... Pewnie też jakoś da się to rozwiązać... Najprostsze co mi przychodzi do głowy to konto za granicą (nawet nie typowe bankowe a np PayPal) i kupowanie jakiś towarów w sklepach internetowych. Jednak wchodzi się wtedy na grunt "prania pieniędzy", a takiej ceny chyba nie jest warta zabawa w kasynie.

Co nie zmienia faktu, że kolejne obostrzenia względem korzystania z Internetu średnio mi się podobają.

Normalnie pewnie bym się

Normalnie pewnie bym się ośmieszył tym pytaniem, ale skoro można tu anonimowo... Jakie jest etyczne uzasadnienie kryminalizacji takiej a nie innej formy działalności gospodarczej? Zabrania się organizowania i uczestniczenia ponieważ ...???
Przepraszam za małostkowość...

Bo dana działalność

Bo dana działalność niesie negatywne skutki dla społeczeństwa ;)
--
http://grizz.pl/ || --
http://galeria.firlej.org

"...lub przez sieć Internet"

TVN24.pl (za dziennik.pl) w tekście: "...lub przez sieć Internet" - dopisane do ustawy hazardowej:

(...)
Rząd zmienia zdanie, czy jednoznacznie rozstrzyga w końcu jak ma być? Jak zauważył dziennik.pl, w przyjętym we wtorek projekcie nowelizacji ustawy art 14. ust. 3 brzmi tak: Przyjmowanie zakładów wzajemnych dozwolone jest – stosownie do udzielonego zezwolenia – wyłącznie w punktach przyjmowania zakładów wzajemnych.

Jednak w wersji, która zawisła na stronie ministerstwa finansów w piątek wieczorem rozszerzony on jest o cztery słowa: lub przez sieć internet.
(...)

--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>