Konferencja: Prawa Własności Intelektualnej wobec Sztuki Filmowej
Koło Naukowe Własności Intelektualnej „IP” oraz Dyskusyjny Klub Filmowy Prawników „Błękit Pruski”, działające na Uniwersytecie Warszawskim, organizują Wyjazd Studyjny do Urzędu WIPO (World Intellectual Property Organization) oraz Uniwersytetu Genewskiego, a także na 66 MFF w ramach Biennale w Wenecji, w dniach 01 - 08 września 2009 r. oraz późniejsze Sympozjum Naukowe w dniu 8 października 2009 r. w sali im. Brudzińskiego, Pałacu Kazimierzowskiego Uniwersytetu Warszawskiego, poświęcone wnioskom i relacjom z wyjazdu (a zakończone pokazem filmu inaugurującym nowy projekt DKF BP “Koło + Koło”).
Projekt „Prawa własności intelektualnej wobec sztuki filmowej” powstał w marcu 2008. Realizacja projektu odbywa się w trzech etapach, kolejno – w Genewie, w Wenecji oraz w Warszawie. Informacje na temat warszawskiej konferencji oraz poprzedzającego ją wyjazdu można znaleźć na stronie blekit-intelektualny.pl.
W przesłanej przez organizatorów informacji prasowej czytamy m.in.:
Wyjazd będzie się składał w głównej mierze z sesji prelekcyjnych wygłaszanych przez uczestników wyjazdu oraz ze spotkań z przedstawicielami polskich i włoskich instytucji filmowych oraz zapoznaniem się z najnowszym dorobkiem światowego kina na najstarszym i najlepszym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym. Głównym celem wyjazdu jest sprowokowanie dialogu w międzynarodowej doktrynie prawa autorskiego o współczesnych problemach prawnych dotykających kinematografię. Lista uczestników zamyka się w liczbie dziesięciu.
Uważamy, iż szczególnie istotne jest położenie nacisku na cele przyświecające prawom własności intelektualnej w stosunku do sztuki filmowej. Przedmiotowy Wyjazd Studyjny, oraz Sympozjum Naukowe z pewnością będą temu służyły.
Na prośbę organizatorów zachęcam do udziału w projektowanym przedsięwzięciu.
Piotr VaGla Waglowski
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>