O wykorzystaniu zdjęć w celach politycznych

"Nic żeśmy nie załatwili, bo w ten sposób nic nie da się załatwić. Będę domagał się odszkodowania, które przeznaczę na jakiś zbożny cel"

- Robert Sadowski, autor zdjęć opublikowanych na stronie robertsadowski.pl, który dla Gazeta.pl komentuje wykorzystanie zdjęć bez jego zgody w kampanii uruchomionej przez Prawo i Sprawiedliwość (por. Wpadka PiS na stronie POrazkaroku.pl - czyje to zdjęcie?). Cytat odnosi się do stanowiska agencji reklamowej NAVIART, która - wedle słów posła Mariusza Kamińskiego - na zlecenie partii politycznej przygotowała fotomontaże wykorzystane w ramach POrazkaroku.pl. Agencja miała stwierdzić, że "uzgodniono już sprawę z panem Sadowskim".

Gazeta.pl sygnalizuje, że po nagłośnieniu informacji o wykorzystaniu zdjęć bez zgody autora, strona przygotowana na zlecenie partii uległa modyfikacjom. Zniknęły z niej zdjęcia sporne. Teraz zaś są tam inne zdjęcia obrazujące przesłanie politycznych konkurentów.

Podobne materiały gromadzę w dziale cytaty niniejszego serwisu.

Pod tekstem umieściłem wcześniejsze komentarze, które pojawiły się w serwisie (w innym wątku) na temat tej kampanii PiS.

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

a może to przełamanie zabezpieczeń

xpert17's picture

Gazeta Wyborcza zacytowała (? czy to jest cytat?) następującą informację z Alert24:

Falstart POrażki Roku. Internauci dotarli do filmików PiS-u. POrażka Roku - strona internetowa przygotowana przez PiS z okazji pierwszej rocznicy rządu Donalda Tuska - ma wystartować jutro o godzinie 13.00. Jednak filmiki przygotowane przez PiS można obejrzeć już dziś - informuje internauta Umberto.
- Strona Porazkaroku.pl sama okazuje się być "porażką roku" filmiki są już dziś do obejrzenia. Można je ściągnąć z serwera, na którym jest strona Porazkaroku.pl - pisze na Alert24 Umberto. Sprawdziliśmy - filmiki rzeczywiście da się obejrzeć już dziś. Linki do poszczególnych plików krążą w sieci.

Aż strach klikać w takie linki.

a może to naruszenie praw autorskich

xpert17's picture

Nie dość że internauci "wykradli" filmiki z serwisu POrażka Roku, to jeszcze - jak donosi dziennik.pl - PiS wykradło te filmiki TVN-owi (to znaczy użyło ich bez zgody TVN). Mariusz Kamiński tłumaczy: "Skorzystaliśmy z autorskiego prawa cytatu. Zrobilismy wszystko, co powinniśmy - zamazaliśmy logo, napisy, podaliśmy źródło, z którego korzystaliśmy"

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>