O zniewadze i pytaniach opublikowanych w blogu

"Zniewaga to takie zachowanie, które według powszechnie przyjętych ocen stanowi wyraz pogardy dla drugiego człowieka. Sąd podzielił stanowisko prokuratury, że zarówno forma, jak i treść wypowiedzi opublikowanej na blogu nie stanowi pogardy"

- Jerzy Daniluk, sędzia Sądu Okręgowego w Lublinie, który uzasadniał orzeczenie o utrzymaniu w mocy decyzji lubelskiej prokuratury, umarzające śledztwo w sprawie wpisu w blogu posła Janusza Palikota. Postępowanie prokuratury dotyczyło ewentualnego znieważenia Prezydenta RP. Cytat za artykułem Nie będzie śledztwa w sprawie blogu Palikota, opublikowanym w Gazecie Prawnej.

W prowadzonym przez siebie blogu poseł Palikot opublikował 13 stycznia wpis pt. Prezydent Lech ma problemy?, a tam można wciąż przeczytać słowa, którymi zainteresowała się zarówno prokuratura, jak również - po umorzeniu przez nią śledztwa - sąd:

Muszę postawić te pytania. I wolę zrobić to publicznie, a nie w formie plotek na politycznych korytarzach. Sprawa dotyczy przecież głowy państwa, zaś informacje powielane w dziesiątkach rozmów – z udziałem najważniejszych polskich polityków – brzmią bardzo poważnie i niepokojąco. Czy prezydent Lech Kaczyński nadużywa alkoholu? Czy prawdą jest, że jego pobyty w szpitalach mają związek z terapią antyalkoholową? Czy ucieczki do Juraty i czerwone wino to nie środki terapeutyczne, stosowane przezeń w reakcji na problemy w relacjach rodzinnych z bratem i matką? Czy w takiej sytuacji, w takim kontekście, prezydent nie traktuje prowadzonej przez siebie polityki jako formy reagowania na osobiste urazy?

Podobne notatki gormadze w dziale cytaty niniejszego serwisu.

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Czas na zmianę orzecznictwa.

3.14159otReG's picture

Chyba jednak pora zastanowić się nad taktyką deprecjacji przez zadawanie pytań? Czy należy ją penalizować, czy wypracować taktykę naruszenia dóbr osobistych w przypadku pytań, których nie sprowokował żaden w miarę obiektywnie, podobnie przez różne osoby (w składzie orzekającym ;) ) postrzegany stan faktyczny.

Opatrując swą wypowiedź zwrotem "mówi się w pewnych kręgach zbliżonych do kół, że..." i ubierając to w formułę pytań dociera się idealnie i skutecznie do pewnego zakresu odbiorców. I to bez konsekwencji. Czy to prawda, że autor niniejszego komentarza nie skończył studiów prawniczych? :)

Obawiam się, że zastanawiając się nad programem szkół, należałoby również rozważyć wprowadzenie przedmiotu, bądź cyklu zajęć przygotowującego do świadomego odbioru mediów. Powinna tym się zająć jakaś fundacja. Dlaczego pozarządowa? Hmm. Pomysł przeczytany w pewnej książce, jeśli dobrze ją pamiętam.

To oczywiste, przynajmniej dla mnie, że nie chodzi w omawianym przypadku o leksykalną zniewagę.

-- piotrg --

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>