Dzień Bezpiecznego Internetu A.D. 2008

2008-02-12 12:00
2008-02-12 14:00
Etc/GMT+1

opis:
Dzień Bezpiecznego Internetu, ustanowiony z inicjatywy Komisji Europejskiej w ramach programu „Safer Internet”, ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. Z okazji obchodów tego dnia w Polsce - Fundacja Dzieci Niczyje oraz NASK, realizatorzy unijnego projektu Saferinternet.pl, organizują konferencję prasową. Konferencja będzie transmitowana również w internecie.

Poniżej fragment notatki prasowej, która przybliża szczegóły planowanego przedsięwzięcia:

Mimo że Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony będzie 12 lutego, to już teraz można głosować na najlepsze prace w europejskim konkursie „Wirtualny świat tworzysz także Ty!”, w którym dzieci i młodzież z całej Europy zaproszeni zostali do stworzenia projektów promujących bezpieczeństwo online. Zgłoszonych zostało ponad 600 prac z całej Europy w 3 kategoriach wiekowych, młodzi ludzie dzielili się tym, jak rozumieją wirtualny świat, na jakie jego problemy zwracają uwagę i jak wyobrażają sobie idealny świat online – mówi Anna Rywczyńska, koordynator Projektu Saferinternet.pl w NASK. Cieszy bardzo duże zaangażowanie polskich szkół. Po zeszłorocznych sukcesach coraz więcej polskich prac trafia do europejskich organizatorów konkursu - w tym roku ponad 200. Do europejskiego finału zostały zakwalifikowane po 3 prace z każdego państwa (po jednym z każdej kategorii). Głosować na wybraną pracę finałową może każdy internauta – zachęca Łukasz Wojtasik, koordynator kampanii „Dziecko w Sieci” – Zapraszamy do odwiedzenia galerii z projektami na stronie www.saferinternet.org w dniach 1-7 lutego i oddanie swojego głosu. Można głosować tylko raz, na projekty z dowolnego państwa. Wyniki konkursu ogłoszone zostaną przez Komisarz Viviane Reding 12 lutego, a zwycięzcy uhonorowani zostaną nagrodami ufundowanymi przez UPC/Liberty Global. Dodatkowo, dwie grupy wyłonione spośród zwycięzców narodowych pojadą w maju do Słowenii, aby wziąć udział w spotkaniu projektu Youth Protection Round Table (www.YPRT.eu) i zaprezentować swoje kreacje. Platforma do głosowania elektronicznego została przygotowana przez operatora Telefonica O2.
Głównym wydarzeniem obchodów DBI w naszym kraju jest konferencja prasowa, która tradycyjnie obędzie się w gościnnych progach Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Dzień Bezpiecznego Internetu jest okazją do podsumowań oraz do przedstawienia nowych działań podejmowanych w ramach projektu Saferinternet.pl w Polsce. W tym roku pragniemy zwrócić szczególną uwagę na ofertę e-learningową dla szkół podstawowych, nową odsłonę kampanii „Dziecko w Sieci” realizowaną pod hasłem STOP cyberprzemocy oraz poradnik dla dzieci i rodziców przygotowany przez UPC. – zapowiada Agnieszka Wrzesień, koordynator Projektu Awareness w Fundacji Dzieci Niczyje.
Jak co roku organizatorzy DBI zachęcają szkoły, organizacje pozarządowe, firmy i prywatne osoby do organizowania przez cały luty lokalnych inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa młodych internautów (m.in. zajęć edukacyjnych, happeningów, gazetek szkolnych, audycji w radiowęzłach szkolnych, kampanii informacyjnych, konkursów). Organizatorzy, którzy do końca marca przyślą sprawozdania ze swoich inicjatyw mają szanse wygrać cenne nagrody, ufundowane przez organizatorów DBI oraz firmę Arcabit.
Konferencja prasowa z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu odbędzie się w dniu 12 lutego, w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie (ul. Dobra 56/66, godz. 11.00). Dla tych, którzy nie będą mogli uczestniczyć osobiście NASK zapewni transmisję na żywo (streaming), która dostępna będzie w Internecie na stronie Dnia Bezpiecznego Internetu www.dbi.pl.

lokalizacja:
Warszawa, BUW

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>