O ministerialnych laptopach za granicą i rachunkach telefonicznych

"(...) Miałem do wyboru: dołączyć do rodziny we Francji, która zabrała mojego laptopa albo pozostać w kraju i rozkręcać akcje wymiany dowodów w kraju. Wybrałem to drugie (i to był mój błąd) (...)"

I dalej w konwencji działu cytaty niniejszego serwisu:

"(...) Jednocześnie zadzwoniłem do mojej żony by we Francji nawiązała kontakt ze stowarzyszeniami informatycznymi, z którymi pozostawałem w kontakcie od wielu lat. Mieliśmy wspólnie pracować nad reformą naucznia informatyki w Polsce (...) Moja żona spełniła moją prośbe i właśnie przy pomocy Internetu takie kontakty odnowiła. (...) Po wysłaniu (...) listu zażądałem umowy jaka ponoć podpisałem na używanie Internetu poza granicami kraju. Ku mojemu zdumieniu umowa była a) nie podpisana przez mnie b) nie zawierała limitu kosztów jakie ponosi min. a jakie po przekroczeniu tego limitu musiałbym płaćić ja. Poszedłem z ta umową do prawnika, który stwierdził, że nie powinienem płaćić nic. Wyjaśniam : w każdym cywilizowanym kraju umowa na używanie czy to komórki czy Internetu zawiera limit, o którego przekroczeniu informuje się natychmiast użytkownika. Ba większość firm uprzedza użytkownika na długo przed przekroczeniem przez niego limitu. Dlaczego więc umowa na używanie roamingu w MSWiA nie zawierała takiej klauzuli. Dlatego, ze ta umowa skonstruowana była w interesie firmy a nie ministerstwa. (...) Wszelkie tłumaczenia są zawodne – co z tym wielkiego, ze napisze iż mój laptop nie miał antywirusa i przy każdym podłączeniu do Internetu mógł ściągać rzeczy całkiem przypadkowe...".

- Piotr Piętak, były podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Oświadczenie byłego wiceministra Piotra Piętaka przesłane do Wirtualnej Polski w związku z artykułem opublikowanym w „Dzienniku” z dnia 10.10 br pod tytułem „Prawie 80 tys. za służbowa komórkę” oraz felietonu pani Marszałek zamieszczonego w tym samym nr. pisma.

Jeszcze list p. Piotra Piętaka do Dyrektora Generalnego MSWiA (list z 10 lipca 2007 r. – sygnatura SPP – 1097/07):

Szanowny Panie Dyrektorze,

W związku z rachunkiem Era Internet (roaming) informuje Pana Dyrektora iż w ciągu 3 dni wpłacę na konto operatora 15 tys. złotych. Pozostałą część rachunku proszę o rozłożenie na raty. W sprawie spłaty powyższych rat, będę rozmawiał z min J. Kaczmarkiem i z Panem Dyrektorem.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>