Nagranie lekcji naruszające prywatność

Uczeń ponoć nagrał telefonem komórkowym przebieg lekcji, o sprawie dowiedział się dyrektor szkoły i wezwał policję. Wszystko działo się we Włoszech. Uczeń nie poprosił o zgodę na zarejestrowanie wykładu, co - wedle doniesień - ma stanowić naruszenie prawa do prywatności zarówno nauczyciela jak również innych uczniów. Teraz mowa o tym, że grozi mu wysoka grzywna. Ja mam pewne wątpliwości.

Serwis TVN24 podał za PAP w swojej notatce Grzywna za nagranie lekcji napisał: "Uczeń technikum z Imperii na północy Włoch może zapłacić 18 tys. euro kary za to, że nagrał swoim telefonem komórkowym lekcję".

Nie znalazłem innych źródeł angielskojęzycznych, jednak są włoskojęzyczne: Riprende La Lezione Con Il Cellulare, Rischia 18mila Euro Di Multa, jest jeszcze notatka we włoskojęzycznym Yahoo!. Tam też mowa o grzywnie (fino), która grozi uczniowi z miasta Imperia...

Jeśli ktoś władałby sprawniej językiem włoskim, to mógłby zostawić komentarz na temat przepisów, na które powołują się redakcje w tych notatkach. Ja mam pewne wątpliwości, np. czy grzywną zagrożone jest samo nagranie wykładu bez zgody innych uczestników lekcji, czy też może opublikowanie takiego nagrania (np. w internecie), które naruszałoby prawo do prywatności?

Przedstawiciel policji (Polizia Postale e delle Comunicazioni - por. migawkę z Włoch) powiedział tam:

La Rete viene monitorata, anche ai fini del rispetto della privacy dei cittadini, per accertare l'eventualità di immissioni illecite di filmati sui siti internet. E molte segnalazioni sul tema - aggiunge - ci giungono via web al 'Commissariato on line.

PAP przetłumaczyła to mniej więcej tak, pisząc o "przypadku" tego ucznia:

...otwiera on drogę prawną w celu zapobiegania masowemu zjawisku rozpowszechniania, między innymi w Internecie, nagrań i filmów zarejestrowanych bez zgody występujących w nich osób.

Ile lat ma uczeń, o którego chodzi i od jakiego wieku we Włoszech można podlegać sankcji karnej? W dostępnych materiałach mowa o tym, że chodzi o ucznia technikum, więc może on mieć odpowiedni wiek...

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>