Konkurs z nagrodami dla piszących o prawie nowych technologii

Konkurs CBKENa prośbę organizatorów zapraszam Państwa do wzięcia udziału w Ogólnopolskim Konkursie na studium/artykuł z zakresu prawa nowych technologii. Dla Laureatów Konkursu przewidziane są cenne nagrody pieniężne o łącznej wartości prawie 15.000 PLN. Termin nadsyłania prac: 15 czerwca 2007 r. Szkoda, że organizatorzy oczekują, iż uczestnicy przygotują pracę w konkretnym programie do edycji tekstu. Warto wspierać neutralność technologiczną, zwłaszcza w procesie edukacji i badań.

Na stronie konkursu wyjaśniono jego zakres tematyczny: "wszelkie kwestie związane z prawem nowych technologii, w szczególności dotyczące prawnych aspektów przetwarzania danych, handlu elektronicznego, problematyki informatyki prawniczej (teorii informacji prawniczej), prawa telekomunikacyjnego, ochrony danych osobowych, własności intelektualnej w kontekście technologii informacyjnych, przestępczości komputerowej, prawnych aspektów stosowania technologii informacyjnych w zarządzaniu podmiotami prywatnymi, sprawowaniu władzy publicznej, wymiarze sprawiedliwości, a także zagadnień pokrewnych".

Dodatkowo warto zacytować przekaz adresowany do mediów:

Technologia informacyjna wywiera diametralny wpływ na funkcjonowanie społeczeństw i struktur państwowych. Dynamika postępu sprawia, że na styku prawa i inżynierii informacyjnych powstają zagadnienia, które częstokroć wymagają dokładnego zbadania i opisania. Niesamodzielni pracownicy naukowi, praktycy, jak również studenci oraz absolwenci uczelni wyższych, w których kręgu zainteresowań pozostają wszelkie aspekty związane z szeroko rozumianym prawem nowych technologii mogą wziąć udział w Ogólnopolskim Konkursie Prawo a nowe technologie. Organizatorami Konkursu są Telefonia Dialog S.A. oraz Centrum Badań Problemów Prawnych i Ekonomicznych Komunikacji Elektronicznej (CBKE) – jednostka naukowo – badawcza funkcjonująca na Uniwersytecie Wrocławskim. Celem Konkursu jest pogłębianie wiedzy oraz rozwijanie zainteresowań i umiejętności naukowców oraz studentów w zakresie szeroko rozumianej tematyki prawa komputerowego (prawa informatycznego, technologii informacyjnych), a także rozwijanie zdolności kreacyjnych w zakresie tworzenia prac studyjnych oraz artykułów.

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Zmieniono zasady konkursu

W korespondencji z prof. dr hab. Jackiem Gołaczyńskim zwróciłem uwagę na wymóg znajdujący się w zasadach konkursowych, zgodnie z którymi studium czy artykuł miały być przygotowane "wyłącznie w edytorze tekstów Word for Windows". Podniosłem, że tego typu wymóg może być sprzeczny z zasadami neutralności technologicznej państwa. Profesor Gołaczyński uznał, że należy zmienić te postanowienia i tak się stało.

Teraz w zasadach uczestnictwa w konkursie można przeczytać: "Praca (studium, artykuł) może zostać przygotowana w dowolnym edytorze tekstu;"

Myślę, że interesującym tematem konkursowej pracy mogłaby być "neutralność technologiczna państwa" lub "wchodzenie na ścieżkę uzależnienia" w kontekście formatów i innych standardów teleinformatycznych i zamówień publicznych oraz dyskryminacji obywateli w stosunkach z administracją publiczną. Doceniając zmianę w zasadach, zachęcam do wzięcia udziału w organizowanym konkursie.
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

Edytor?!

Nie chciałbym być "czepialski", ale w ogóle to sformułowanie nie jest najszczęśliwsze - przecież to nie edytor jest ważny. Liczy się przecież format pliku :)

Pytanie.

Przeczytałem treść ogłoszenia i rozumiem, że temat nie musi być związany z prawodawstwem polskim, tak?

czcionka

A czy czcionka "times new roman" nie jest elementem edytora Word for Windows?

Just

Times New Roman

Na temat czcionki Times New Roman istnieje ciekawy wpis na Wikipedii. Czcionka ta należy do pakietu MS Web Core Fonts, który według mojej wiedzy udostępniany jest na tej licencji. Innymi słowy, chcąc pisać tą czcionką musimy zaakceptować jej postanowienia.

VaGla - zamiast się przyczepiać lepiej popraw link do strony konkursu. Dlaczego nie napiszesz, że naganna praktyka wymagania pisania artykułów itp. z wykorzystaniem konkretnego programu jest powszechna? Mało tego, bywa to warunkiem formalnym złożenia pracy magisterskiej (np. na SGH

VaGla jeszcze do

VaGla jeszcze do wyjaśnienia deadline konkursu. U Ciebie 15 czerwca a u żródła 31 maja :)

Just

Widać zmienili

Cóż. Posługiwałem się notatką nadesłaną z prośbą o objęcie patronatu medialnego nad konkursem, sprawdzając na stronie konkursowej jak co wygląda. Musi zmienili, kiedy aktualizowano sprawy edytora. Najbezpieczniej zawsze bazować na źródle, tj. na stronie organizatora konkursu.
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>