Prywatność w Sieci, czyli zapis rozmowy w TOK FM

[logo Blog FM] Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią - w TOK FM rozmawialiśmy dziś (a raczej wczoraj - już jest po północy) wraz z Jakubem Janiszewskim, prowadzącym BOLG FM, o zagrożeniach czyhających w Sieci oraz o bezpieczeństwie i prywatności użytkowników internetu. Radio się zmienia i jeśli ktoś chciał tego posłuchać, a coś mu wypadło – nic straconego.

W BLOG FM ekipa opublikowała zapis cyfrowy z tej rozmowy (na razie w formacie mp3, jutro, podobno, a raczej dziś, ma być jeszcze wma).

Trudne pytanie: kto szczególnie powinien dbać o prywatność obywateli? Czy każdy sam powinien dbać o swoją? Albo inne pytanie: czy tylko przestępcy chcą chronić dostępu do informacji, które na ich temat są gromadzone i przechowywane? Słyszałem taką tezę, że przeciwko retencji danych telekomunikacyjnych protestuje jedynie lobby przestępców. Spotkaliście się Państwo z sytuacją, w której przed przystąpieniem do negocjacji handlowych kazano wam pozostawić wyłączony telefon komórkowy w innym pomieszczeniu?

VaGla w studio TOK FM

Przesadziłem znacznie, kiedy stwierdziłem publicznie, że "10 lat temu nie było www" (powinienem był powiedzieć, że 10 lat temu www nie było tak rozpowszechnione jak dziś, a ciekawe co nam przyniesie kolejne 10 lat rozwoju masowego komunikowania się). Tak to jest, jak człowiek zobaczy przed sobą "sitko" i zaczyna do niego mówić "na żywo". Mam nadzieje, że czytelnicy/słuchacze wybaczą mi ten lapsus. Zdjęcie zupełnie niewyraźne, ale jedyne, do jakiego udało mi się przekonać prowadzącego. Jak "lans", to "lans".

Fajne jest takie gadanie do mikrofonu. Może zacznę publikować podcasty? Po wyjściu z radia mijałem na ulicy grupę czterech panów, którzy zawzięcie dyskutowali na temat ostatniego łyku specyfiku krążącego między nimi w butelce. To mógłby być ciekawy materiał dla potomnych: "co sądzicie Panowie na temat spamu?". Mam już własny mikrofon. Czekam tylko, aż kurier przywiezie cyfrowy dyktafon. Zacznę robić wywiady z ludźmi. Przynajmniej spróbuję.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>