Ryzykowne pośrednictwo w telekomunikacji

Bielscy policjanci z Sekcji do walki z Przestępczością Gospodarczą zatrzymali 46-letniego mieszkańca tego miasta, który wspólnie z dwoma obywatelami Izraela oszukał operatora telekomunikacyjnego na kwotę prawie 2.700.000 zł. Sąd tymczasowo aresztował mężczyznę.

Na stronie śląskiej policji opublikowano notatkę na ten temat:

W styczniu 2003 roku mężczyźni założyli spółkę, dzierżawiąc od polskiego operatora telekomunikacyjnego łącza, umożliwiające - za pomocą sieci internetowej - nawiązanie połączeń głosowych z całym światem. Nieco ponad trzy tygodnie wystarczyły właścicielom spółki przy pośrednictwie w nawiązaniu 7.000.000 rozmów telefonicznych. Rozmówcy w większości przypadków łączyli się z Wietnamem i Kubą. Oszuści zarobili na tym prawie 2.700.000 zł. Po zablokowaniu łączy przez operatora, z którym oszuści nie uregulowali zobowiązań, powiadomieni zostali policjanci. Funkcjonariusze natychmiast przeszukali siedzibę spółki. Przestępcy zdążyli jednak wcześniej zdemontować wszystkie urządzenia służące do nawiązywania połączeń. W październiku ubiegłego roku, na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania, zatrzymano na Cyprze jednego z Izraelczyków. Po przekonwojowaniu mężczyzny do Polski, przedstawiono mu zarzuty oszustwa na znaczną kwotę, za co grozi kara do 10 lat więzienia. Decyzją sądu, jeszcze w tym samym miesiącu, został on tymczasowo aresztowany. Wczoraj [notatka pochodzi z 21 czerwca 2006 roku, więc aresztowano mężczyznę 20 czerwca - dopisek mój, PVW] aresztowano również bielszczanina, który był pełnomocnikiem spółki. W toku prowadzonego śledztwa policjanci ujawnili mienie podejrzanego w postaci akcji o wartości nominalnej 100.000 zł. Funkcjonariusze wystąpili o ich zabezpieczenie na poczet przyszłych kar i grzywien. W stosunku do ukrywającego się drugiego Izraelczyka w najbliższym czasie zostanie także złożony wniosek do sądu o wydanie Europejskiego Nakazu Aresztowania.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>