Powód aresztowania za używanie Skype na Białorusi?

Na Białorusi aresztowano amerykańskiego współpracownika Instytutu otwartego społeczeństwa za wyrządzenie wycenionych na 100 tys. dolarów szkód monopoliście telekomunikacyjnemu Biełtielekom. Szkody wyrządził rozmawiając poprzez oprogramowanie Skype... Rosyjskojęzyczne źródła wskazują motywy aresztowania - pomoc białoruskiej opozycji.

PAP za webplanet.ru: "Białoruskie prawo wymaga, by wszystkie połączenia telefoniczne przechodziły przez państwowego operatora. Wykorzystanie innych międzynarodowych sieci traktowane jest jako przestępstwo."

Oficjalny zarzut: "organizowanie nielegalnego kanału łączności". PAP nie podaje ani organizacji, z którą współpracował, ani tego, że to Amerykanin. Więcej zatem dowiadujemy się z oryginalnego doniesienia opublikowanego na stronie webplanet.ru:

Американский сотрудник организации «Институт открытого общества» может быть осужден за помощь оппозиции с использованием интернет-сервиса Skype. Официальная формулировка причины ареста звучит как «организация незаконного канала связи».

Подробности дела правоохранительными органами не раскрываются, но речь идет о причинении ущерба белорусскому монополисту в области телефонной связи компании «Белтелеком» в размере 100 тысяч долларов. Именно во столько оценил КГБ установку шлюза между IP-сетью и телефонной сетью общего пользования.

Przeczytaj również: Atak na białoruskie serwisy internetowe. Doniesienia na podobny temat gromdzę w działach: telekomunikacja, wolność słowa czy prawa człowieka niniejszego serwisu.

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

To zrozumiałe...

jeśli jedynym z pewnych płatników podatku na Białorusi jest ich "Białoruska TPSA" to zrozumiałe że jedynego i pewnego płatnika który wypłaca białorusinom renty i emerytury należy strzec jak oka w głowie. Ciekawe co zrobimy gdy zabraknie w Polsce TPSA które najwięcej płaciło na emerytów i rencistów.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>