Inspektorzy kontrolują przedsiębiorstwa działające online

Ministerstwo Finansów od lipca 2005 r. prowadzi kontrole e-handlu. W ogólnopolską akcję zostały zaangażowane wszystkie urzędy kontroli skarbowej oraz urzędy skarbowe. Inspektorzy kontrolują przedsiębiorstwa, które przyjmują zamówienia w sieci.

Rzeczpospolita cytuje Alicję Jurkowską, rzecznika prasowego Urzędu Kontroli Skarbowej: "Urząd Kontroli Skarbowej w Warszawie w ramach zadań ustawowych obejmuje kontrolą również firmy oraz osoby prowadzące działalność polegającą na handlu za pośrednictwem Internetu. Na bieżąco monitoruje wybrane podmioty, które przeprowadzają znaczną liczbę transakcji w tej formie. Jeśli istnieje podejrzenie, że podatnik nie zgłosił prowadzenia takiej działalności lub unika opodatkowania, wszczynamy wobec niego postępowanie. Szczegółów dotyczących sposobów typowania do kontroli firm lub osób nie możemy ujawnić. Korzystamy z wszelkich ogólnie dostępnych środków umożliwiających zbieranie danych, tj. przeszukiwarek internetowych, informacji od uczestników transakcji."

Podobne doniesienia gromadzę w dziale "podatki" niniejszego serwisu.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>