Dawno nie było nic o lustracji

Okładka akt pt. Sprawa operacyjnego rozpracowaniaOd czasu sławnej listy, która wyciekła z IPN jedynie sporadycznie znajduję doniesienia dotyczące lustracji, agentów służby bezpieczeństwa i innych tego typu spraw. Nie znaczy to, że te tematy nie budzą emocji wśród obywateli. W internecie jest coraz więcej materiałów na temat tajnych współpracowników... Publikujący je wybierają raczej serwer za granicą Polski.

Na stronie o tytule "LISTA - ODTAJNIONE MATERIAŁY ... LUSTRACJA" znajdującej się na brytyjskim serwerze Lycos'a zaktualizowano dane. Jak pisze Głos Koszaliński: "Na liście są mieszkańcy Koszalina, Białogardu, Kołobrzegu. Strona właśnie została zaktualizowana. Znalazło się na niej kilka nowych dokumentów..."

Sama zaś strona zawiera pewien wstęp:

W dniu 13.12.2004 roku na konferencji prasowej zorganizowanej w Koszalinie działacze podziemnej Solidarności ujawnili częśc materiałów, które udostępnił im Instytut Pamięci Narodowej (IPN). Przekazali dziennikarzom materiały identyfikujące pracowników aparatu państwowego. Edward Müller i Tadeusz Wołyniec w latach 1986-1989 byli współtwórcami Międzyregionalnej Komisji Koordynacyjnej NSZZ "Solidarność" Pomorza Środkowego Koszalin-Słupsk. W latach 1986-1989 wydawali gazety o nazwach: "Oko", "Pobudka" oraz kolportowali inne materiały. W wymienionych latach Edward Müller pełnił funkcje przewodniczącego a Tadeusz Wołyniec zastępcy przewodniczącego podziemnej struktury NSZZ "Solidarność". Wielokrotnie byli skazywani przez sądy PRL jak również kolegia do spraw wykroczeń.

Nota dotycząca danych identyfikacyjnych funkcjonariuszy resortu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych

Materiały zamieszczone w serwisie w dniu 19.04.2006: Nota dotycząca danych identyfikacyjnych funkcjonariuszy resortu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych...

Tajność, jawność, dostęp do informacji, blokada, prywatność, wolność słowa, społeczeństwo. Informacyjne.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>