Kim jesteś? Jakie masz oczekiwania?

Kim jesteś?W serwisie głównym VaGla.pl Prawo i Internet przygotowałem ankietę dla użytkowników. Będę wdzięczny za jej wypełnienie, zwłaszcza, że nie zajmie to dłużej niż 2 minuty. Twoje uwagi dotyczące w szczególności: działania serwisu, poruszanych tematów, dostępnych kanałów obiegu informacji, pozwolą mi w przyszłości podnieść jego jakość.

Wypełniając ankietę dasz mi możliwość poznania się bliżej, jednak sama ankieta jest anonimowa. Siłą rzeczy zależy mi na konstruktywnej krytyce (zakładam, że jeśli ktoś chciałby pochwalić serwis będzie robił to publicznie ;)

Zdaje sobie sprawę z faktu, że serwis nie jest doskonały (np. nie działa zbyt szybko), Twoje uwagi mogą jednak zwrócić mi uwagę na niedociągnięcia i błędy, których poprawienie da szansę na wygodniejsze korzystanie z gromadzonych tu informacji. Zachęcam do "wyżycia się" w odpowiednim polu ankiety.

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Dziękuje za pierwsze 20 ankiet

Bardzo cenne wypowiedzi. Dziękuje zwłaszcza za te uwagi pisane "swobodnie". Już wiem, że za dużo kategorii zrobiłem i że ciężko się połapać w serwisie (ale są też głosy, że kategorii powinno być więcej!). Myślę, że kilka spraw da się poprawić (na przykład jak się ogarnę to zniknie z "kolejnych" stron głównej listy wszystko to co tam "na górze" lata. Miałem to zrobić wcześniej i jakoś tak zawsze były jakieś ważniejsze sprawy; teraz wiem, że to jednak przeszkadza.

Dziękuje za zwrócenie uwagi, że formularz ankiety się nie waliduje (Failed validation, 13 errors). Poprawienie tego może mi zająć trochę czasu, gdyż tworzony jest za pomocą takiego sprytnego buildera (moduł webform). Będę musiał pogrzebać nieco w tych skryptach w środku.

Co do forum - ja naprawdę nie wprowadzam cenzury :) Kilka razy faktycznie nie "puściłem" czyjegoś komentarza, ale dlatego, że był bardzo hmm.. emocjonalny (chyba tak to określę najlepiej). Jeśli nie przepuściłem komentarza, to dlatego, że zależy mi na tych merytorycznych.

Forum sobie funkcjonuje, ale nikt z niego nie chce korzystać. Sam nie wiem. Zastanowię się nad tym jak zrobić, by zarejestrowani użytkownicy mogli "uruchamiać" nowe wątki na forum. To się chyba da zrobić, ale nie gwarantuje, że tak skonfigurowane forum, gdzie można "pogadać niekoniecznie na tematy poruszane w serwisie", będzie forum aktywnym :) Zobaczymy.

Jeszcze raz dziękuje za pierwsze komentarze i proszę o następne (jak widać – czytam te uwagi i wyciągam wnioski – mam nadzieję).

A pisałem tu gdzieś kiedyś, że uważam, iż mam naprawdę fajnych czytelników? Jeśli nie pisałem, to teraz tak napiszę: naprawdę tak uważam :)
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

Ankieta - podejście drugie.

Jakiś tydzień temu znalazłem ankietę na stronie głównej i ją wypełniłem (choć wydaje mi się, że nie była to do końca ta sama ankieta - było chyba mniej tematów do wyboru), ale nie chciała się wysłać. Niezwłocznie przystąpiłem do poinformowania o tym fakcie przy użyciu formularza kontaktowego, ale - co było do przewidzenia - formularz rzucił mi w twarz tym samym błędem. Szybko przebolałem i zapomnniałem, ale fajnie, że ankieta wróciła i mogłem się znów wyżyć. :-)

PS. Tak, wiem, że mogłem wysłać 'zwykłego' maila, ale akurat mi się zapał skończył.

Jakiś tydzień temu podmieniłem stronę główną :)

Bo to było tak: jakieś pół roku temu (nawet wcześniej) zacząłem przenosić zawartość serwisu pod domenę prawo.vagla.pl gdzie postawiłem ten silnik. Pod www.vagla.pl stał zaś sobie serwis w wersji statycznej, taki, co to go robiłem sobie za każdym razem dłubiąc "z palca" każdy wpis. Takie zupełne rękodzieło. Z czasem zacząłem koncentrować się wyłącznie na dynamicznie prezentowanych treściach. Na statycznej stronie (utrzymanej w takich nieco szarościach wchodzących w błękitne pastele) "powiesiłem" jedynie informację, że główny nurt aktualizacji przeniosłem pod prawo (cóż, wypada się przyznać, że w międzyczasie odciąłem wszelkie skrypty wspierające formularze na stronach "statycznych - stąd nie działał tamtejszy formularz kontaktowy, ankieta i inne takie "dodatki").

Jakiś tydzień temu podmieniłem www.vagla.pl na nowy serwis (ma nieco "ciemniejszy" wystrój niż „prawo” ale zbliżony do niego). Serwis główny, czyli ten, który widać pod www.vagla.pl, jest jakby "bramą" do innych serwisów VaGla.pl (tam też można zapisać się na Newsletter). Poza tym serwisem prawno-informacyjnym (prawo.vagla.pl), poza stroną główną (czyli "wizerunkowym" serwisem www.vagla.pl) jest też inny serwis, do którego dostęp jest znacznie ograniczony a znajduje się pod domeną edu.vagla.pl (konta tam mają jedynie moi studenci i traktuje go jako wewnętrzne narzędzie edukacyjne). Jego wystrój (żeby nie napisać "layout") wpada w zieleń. Jak widać: „pączkuje” i mam już trzy niezależne serwisy :)

Za kłopoty spowodowane moimi różnymi "pozakulisowymi ruchami" przepraszam.
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

Uwolniłem nieco Forum

OK. Zgodnie z wczorajszą deklaracją pomyślałem trochę i oto co zrobiłem: w chwili obecnej każdy zalogowany użytkownik może na forum opublikować swój post (rozpocząć wątek) bez akceptacji. Taka forma uzewnętrzniania się może nie być dla wszystkich atrakcyjna (z moich doświadczeń wynika, że fora dyskusyjne generalnie nie cieszą się zbyt dużą popularnością, jeśli nie są związane z komentowaniem jakiegoś konkretnego tekstu, no ale zobaczymy). Na razie post taki będzie "zajawiony" jedynie w ramach forum, nie zaś w innych częściach serwisu. Jeśli okazałoby się, że pojawi się tam jakaś fajna dyskusja, to pomyślę jakby tu "wyciągnąć na wierzch" nowo dodane wątki na forum.

forum tematyczne serwisu VaGla.pl Prawo i Internet

Propozycje "tematów" pochodzą ode mnie, ale jak będzie potrzeba (i dostanę sygnał) mogę stworzyć kolejne "fora tematyczne". Analizując spływające ankiety (już jest 45 odpowiedzi) doszedłem do wniosku, że przyda się jeszcze wątek o wolności słowa i prywatności oraz o informatyzacji państwa...

No i zobaczymy czy ktoś zechce z tego forum skorzystać w takim układzie...
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

Nie wiem, czy teraz nie jest gorzej (?)...

Wychodząc na przeciw pewnym sugestiom z ankiety dokonałem drobnej modyfikacji strony głównej, ale obawiam się, że nadal może to wprowadzać w błąd czytelników i nadal powodować pewnego rodzaju dezorientację. Ale do rzeczy.

Otóż do tej pory na stronie głównej, na dole tej strony, było "stronicowanie" z linkami do kolejnych newsów. Po kliknięciu w cyfrę reprezentującą kolejną stronę z newsami odwiedzający był kierowany do takiej strony, która jednak na górze nadal zawierała to, co widać na górze strony głównej.

Teraz zaś na dole strony głównej serwisu prawo.vagla.pl jest link, który prowadzi do drugiej strony mechanizmu chronologicznie prezentującego newsy (czyli do tych newsów, które właśnie zeszły ze strony głównej), jednak to co może wprowadzać w błąd, to sposób działania mechanizmu stronicowania, który jest w tym "archiwum": klikniecie na link znajdujący się pod strzełkami "do przodu" nie przeniesie czytelnika na stronę główną serwisu, a do pierwszej strony chronologicznego archiwum (czyli nie tam, gdzie spodziewał się - jak sądzę - przenieść)...

Może inaczej powiem. Istnieje alternatywa w dostępie do ostatnio dodanych newsów: można je przeglądać z pominięciem tych wszystkich "wyrafinowanych" mechanizmów, które przewidziałem na stronie głównej (nie ma tam tych wszystkich list newsów: "ostatnie newsy:", "również ważne:", "zapowiedzi:", "ostatnie felietony:", czy też "wybrane losowo:"). Co sądzicie?

Bosz... Jak trudno to wyjaśnić, łatwiej czasem po prostu zrobić...

--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>