Umowy i dobre obyczaje
W dniu 3 lutego zapadł wyrok Sądu Najwyższego, który związany jest z telewizją kablową UPC Polska sp. z o.o. i zastrzeżeniem w umowie z abonentami prawa do zmiany pakietu bez uprzedniego wypowiedzenia umowy. Sąd trochę miejsca poświęcił rozważaniom o zasadach współżycia społecznego oraz dobrych obyczajach (sygn. I CK 297/05).
Chociaż rozpatrując kasację Sąd Najwyższy uchylił werdykt sądu II instancji ze względów proceduralnych (źle oznaczono stronę powodową), ale rozważania sądu zawsze są interesujące, a sprawa jest ciekawa i może mieć też znaczenie w przypadku usług internetowych.
Relację przynosi Rzeczpospolita: "SN nie zgodził się z twierdzeniem kasacji, że rzecznikowi konsumentów wolno występować do sądu tylko w indywidualnych sprawach konsumentów. Może on kwestionować przed sądem także stosowane wzorce umów. - Jego prawo wynika z art. 479 38 kodeksu postępowania cywilnego - mówiła sędzia Bielska-Sobkowicz. SN odniósł się m.in. do zarzutu, że sądy nie ustaliły, czy kwestionowany regulamin był stosowany i w jakim czasie"
A z racji tego, że operator podnosił, iż nie jest wystarczające wskazywanie ogólnie naruszenia dobrych obyczajów i że trzeba konkretnie wskazywać jakie to dobre obyczaje naruszono, Sąd Najwyższy stwierdził, że "próby ustalenia katalogu zasad współżycia społecznego także w orzecznictwie SN okazały się chybione. Nie ma więc sensu tworzenie katalogu dobrych obyczajów".
No właśnie. Sąd ma dzięki temu możliwość "twórczej interpretacji przepisów na tle konkretnej sprawy".
- Login to post comments
Piotr VaGla Waglowski
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>