Sprzedawcy i prawa konsumentów w Polsce

Dla porządku trzeba odnotować, że w weekendowej Rzeczpospolitej ukazał się artykuł Sławomira Wikariaka pt. "Ciemna strona internetowego biznesu".

Rzeczpospolita: "Coraz więcej Polaków kupuje przez Internet. Niestety, sprzedawcy nie zawsze przestrzegają praw klientów, a i oszustów wśród nich nie brak".

Prawo do zwrotu towaru, obowiązki informacyjne...

Warto jeszcze przypomnieć, że od 2006 roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przewodniczy pracom Międzynarodowej Sieci Ochrony Konsumentów (ICPEN). Jak ogłosił Urząd: oznacza to większe zaangażowanie w inicjatywy Sieci zmierzające do zapewnienia konsumentom bezpiecznego uczestnictwa w obrocie gospodarczym – w tym dokonywanym drogą elektroniczną.

Urząd może przyglądać się działaniom przedsiębiorców, ale zdrowy rozsądek podpowiada, że konsument też powinien być czujny.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>