Dziewięć na dziesięć było przedmiotem ataku

Ataki się zdarzają. Pytanie tylko jak często i jak wiele można stracić w ich wyniku. FBI ogłosiło właśnie raport na ten temat. Wynika z niego, że w zeszłym roku amerykańskie firmy i instytucje straciły ponad 67 milionów dolarów w wyniku takich ataków.

Gazeta Wyborcza: "Raport na ten temat Federalne Biuro Śledcze opublikowało w ubiegłym tygodniu. FBI przebadało ponad 2 tys. organizacji - prywatnych i publicznych firm i instytucji w czterech stanach USA, w tym w Nowym Jorku i Teksasie. Z sondażu wynika, że prawie dziewięć na dziesięć z nich w ostatnim roku zanotowało różnego rodzaju incydenty związane z bezpieczeństwem komputerowym (a 20 proc. badanych doświadczyło w tym czasie nawet 20 lub więcej takich ataków)".

W raporcie uwzględniono zarówno ataki wirusów, spyware, sabotaż komputerowy. Kwota 67,2 miliona dolarów to efekt pewnego szacowania. Nie uwzględniono w nim strat, jakie w wyniku przeróżnych ataków poniosły osoby prywatne.

Ciekawy komentarz na forum Gazety pod przywołanym wyżej tekstem: "Ciekawe, jaki procent tej sumy zawdzięczają wadliwemu oprogramowaniu systemowemu firmy Microsoft, sprzedawanemu za grube pieniądze bez żadnej gwarancji poprawnego działania... " - pisze użytkownik podpisujący się "sklis".

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>