Spam finansowy - reakcja KPWiG

Już wcześniej Komisja Papierów Wartościowych i Giełd interesowała się tym, co dzieje się w internecie. Mamy interesujący polski przykład podszywania się pod agencję Reutersa i próbę manipulacji kursami walorów. Komisja złożyła zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu manipulacji..

Dzisiejszy Parkiet alarmuje: "Fałszywe rekomendacje oraz sfingowane informacje prasowe zaczęły się pojawiać w skrzynkach mailowych i na inwestycyjnych forach dyskusyjnych. KPWiG złożyło pierwsze zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu manipulacji przy wykorzystaniu internetu. 3 października 2005 r. - dzień przed zamianą praw do akcji (PDA) na akcje PC Guard i ich połączeniem ze starymi, notowanymi dotąd osobno, papierami spółki - uczestnik jednej z internetowych list dyskusyjnych opublikował komunikat wydany rzekomo przez agencję Reutera. Od strony graficznej informacja wyglądała tak, jak oryginalna".

Przeczytaj felieton: Byk i niedźwiedź w internecie (uwaga - felieton z 2003 roku - niektóre cytowane tam przepisy mogły się zmienić!)

Przy okazji doniesienia Parkietu po raz kolejny dowiadujemy się, że pracownicy Departamentu Analiz i Informacji KPWiG monitorują listy dyskusyjne inwestorów...

Sprawą akcji (PDA) firmy PC Guard i postem autora postu, znanym obecnie jako "gienio11" (w poście napisał ponoć, że Elektrim miał rozważać przejęcie PC Guard), zajmuje się Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>