Czy twoje pieniądze są bezpieczne na internetowym koncie?

Krakowska prokuratura zarzuciła trzem osobom udział w internetowych kradzieżach pieniędzy z kont bankowych klientów jednego z krakowskich banków. Ze względu na dobro śledztwa prokuratura odmawia podania bliższych szczegółów sprawy, jednak to szef prokuratury powiadomił PAP o postawieniu zarzutów...

O Sprawie pisze PAP: "Jak ustalono w śledztwie, z kont czterech pokrzywdzonych osób zniknęło ponad 100 tys. zł. "Nie można wykluczyć, że liczba pokrzywdzonych osób może jeszcze się zwiększyć. Zwiększy się również liczba podejrzanych" - powiedział prok. Kosmaty. Przestępcy pokonali specjalistyczne zabezpieczenia bankowe i włamali się na internetowe konta klientów jednego z krakowskich banków"

Notatkę PAP publikuje również Gazeta.pl. Podobno trzy podejrzane osoby, na konta których przelano skradzione pieniądze, częściowo przyznały się do winy, jednak - jak się dowiadujemy - nie znają osób z którymi współpracowały przy tym procederze. Chodzi o to, że sprawcy po przełamaniu zabezpieczeń na bankowości elektronicznej przeleli pieniądze na konta w innych bankach. Te konta były założone przez podstawione w tym celu osoby.

Długo nie mogłem się zdecydować na założenie elektronicznego konta w banku. Jakoś nie przekonują mnie te wszystkie "zabezpieczenia" chroniące pieniądze na koncie. Jedyna nadzieja to to, że banki mogą ponosić odpowiedzialność finansową za bezpieczeństwo swoich usług. Warto się nad tym zastanowić.

W kontekście ostatnich doniesień na temat sprawy kieleckiej interesujące może być to, że o postawieniu zarzutów w tej konkretnie sprawie poinformował PAP szef Prokuratury Rejonowej dla Krakowa Śródmieścia Wschód Piotr Kosmaty. Pytanie - czy sami zainteresowani wiedzą o tych zarzutach, czy też dowiedzą się o nich z mediów?

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>