Esemesem nawoływanie do waśni

W Australii, w związku z wysłaniem SMS'a, jeden z mieszkańców Sydney został oskarżony o nawoływanie do waśni na tle rasowym. Trzydziestotrzylatkowi, którego danych nie ujawniono, grozi kara pozbawienia wolności do lat trzech.

O sprawie pisze BBC: w dniu 11 grudnia młodzi, biali mężczyźni (BBC pisze o tysiącach meżczyzn) zaatakowali plażowiczów, o wyglądzie sugerującym pochodzenie ze "środkowego wschodu" (Middle Eastern appearance). Miał to być rewanż za wcześniejsze pobicie dwóch ludzi. Przez dwie noce trwały zamieszki (w których uczestniczyły obie strony "sporu"). Uczestnicy zamieszek powiadamiali się o rozruchach za pomocą krótkich informacji tekstowych (SMS).

Zatrzymano jednego z mężczyzn, który przesyłał innym informacje o planowanym spotkaniu i wzywające ich do udziału w zamieszkach. Planowane są kolejne zatrzymania w tej sprawie. Policja współpracuje w tym przypadku z przedsiębiorcami telekomunikacyjnymi, którzy mają wgląd w przesyłane SMSami informacje.

Zatrzymanego mężczyznę zwolniono z aresztu, a pierwsza rozprawa sądowa z jego udziałem ma się odbyć 1 lutego 2006 roku.

Władze Wielkiej Brytanii, Kanady oraz Indonezji ostrzegły swoich obywateli, że plaże Sydney są niebezpieczne i że turystą grożą tam akty agresji na tle rasowym. Władze zaś australijskiego stanu Nowa Południowa Walia mają zamiar wydać 183 tys dolarów (amerykańskich, czyli 250 tys dolarów australijskich) na kampanię reklamową, której celem jest przywrócenie australijskim plażom turystów.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>