Ktoś zaatakował nowy rosyjski kanał

Russia TodayDwa dni temu zaczął nadawać w Rosji nowy angielskojęzyczny kanał telewizyjny Russia Today. Dziś został zmuszony przerwać nadawanie, gdyż ktoś zaatakował system komputerowy stacji. Mówi się, że uruchomiony został w czasie, gdy zachód krytykuje działania legislacyjne Kremla...

O zajściu pisze Gazeta.pl cytując depeszę PAP, a w niej m.in. wypowiedź kierownictwa stacji: "W związku z próbami włamania się z zewnątrz do sieci komputerowej kanału telewizyjnego Russia Today i podejrzenia zarażenia wirusami, telewizja musiała przerwać nadawanie do czasu wyeliminowania usterek technicznych".

Informacje o rozpoczęciu nadawania można przeczytać na przykład na rosyjskojęzycznej stronie Lenta.ru. W Polsce o uruchomieniu stacji pisała m.in. Wirtualna Polska (również cytując PAP): "Założeniem tego finansowanego przez państwo przedsięwzięcia jest prezentowanie całemu światu informacji z perspektywy Rosji"

Z tego ostatniego źródła dowiadujemy się, że stacja dysponuje budżetem wysokości 30 milionów dolarów amerykańskich oraz, że zatrudnia 344 dziennikarzy. Dostępna jest też depesza Reutera, do której odwołują się ww. wskazane źródła.

O atakach zaś na telewizję można przeczytać w takich źródłach jak: Interfax Russia (Computer problems take Russia Today off-air), Webindia123 (Hackers force ''Russia Today'' go off the air), oraz CBC Prince Edward Island (Suspected virus attack zaps 'Russian CNN' days after launch), MOSNEWS (Kremlin’s English-Language TV Channel Shut Down by Computer Hackers) i NEWS.com.au (Hacker disables Kremlin TV)

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>