Adres poczty... biznesowej

Kanadyjski odpowiednik naszego Generalnego Inspektora Danych Osobowych stwierdził, że adres poczty elektronicznej wykorzystywany przez pracowników w ramach świadczenia pracy jest dana osobową i podlega ochronie na podstawie kanadyjskich przepisów o ochronie prywatności - danych osobowych (business e-mail address is personal information protected under the federal privacy legislation).

Uwaga na to, komu przesyła się spam (na pozyskiwane przez tzw. harvestery, czyli "żniwiarki", adresy). Tym razem spam trafił do Michaela Geista - profesora prawa, eksperta w dziedzinie e-commerce i ochrony prywatności. Zaproponowano mu zakupienie sezonowego biletu na rozgrywki lokalnego klubu piłki nożnej. Adres poczty elektronicznej pozyskano ze strony internetowej uniwersytetu, w którym pracował.

Regulacje kanadysjkie (the Personal Information Protection and Electronics Document Act - PIPEDA) stwierdzają, że mozna zbierać oraz wykorzystywać (przetwarzać) dane publicznie dostępne, jednakże wykorzystanie ich powinno być jednoznacznie związane ze celem w jakim zostały upublicznione. W kanadzie można zbierać wizytówki, bo dane znajdujące się na wizytówkach nie są przedmiotem ochrony tamtejszych regulacji. Zdaniem Komisarza ds Prywatności - adres poczty elektronicznej jedak nie jest wyłączony z pod ochrony.

[Ottawa Business Journal]
[Slashdot]

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>