Wyciek z organizacji dobroczynnej

Królewska Komisja Charytatywna ostrzega dobroczyńców, by zadbali o swoje bezpieczeństwo po włamaniu do komputeroweg systemu organizacji Aid to the Church in Need i wycieku danych osobowych ponad 2 tys. ofiarodawców.

Out-law pisze, że organizacja czasowo zamknęła swoje strony internetowe, jednocześnie starając się dotrzeć do osób, których dane znalazły sie w rękach "włamywaczy". Powiadomiono również policję.

W Wielkiej Brytanii organizacje charytatywne (charities) są jakby odpowiednikami naszych organizacji pożytku publicznego. Wspólnie podlegają kontroli i nadzorowi sprawowanemu przez Królewską Komisję Charytatywną (Charity Commission).

Przestrzega się obecnie ofiarodawców, że osoby, które uzyskały dostęp do danych osobowych mogą się ponownie zwrócić do nich, próbując wyłudzić pieniądze. Dowiadujemy się również, że zhakowana organizacja dysponowała już wcześniej systemem pozwalającym na szyfrowanie połączeń oraz przechowywania danych. To jednak nie wystarczyło. System taki musi być poddawany stałej kontroli i aktualizacjom.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>