Prawnokarne gwarancje prywatności

Zakamycze
2006
83-7444-153-4
440
Książka stanowi pierwszą w polskiej literaturze prawa karnego analizę prawnokarnych gwarancji prywatności zawartych w kodeksie karnym oraz w przepisach karnych ustawy o ochronie danych osobowych.
Przedstawia problematykę ingerencji w prywatność przez kryminalizację zachowań będących korzystaniem z prawa do prywatności oraz zagadnienie ochrony prywatności za pomocą norm prawnokarnych.
Zasadniczą częścią opracowania jest przedstawienie istoty prywatności i ewolucji prawa do prywatności, ze szczególnym uwzględnieniem doktryny i judykatury amerykańskiej.
Książka zawiera także analizę europejskiego standardu ochrony prywatności opartą na licznych orzeczeniach organów Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości oraz poglądach doktryny.
Monografia jest wydaniem pracy doktorskiej autora, którą pod tym samym tytułem obronił w 2004 roku w Uniwersytecie w Białymstoku na Wydziale Prawa. Promotorem pracy był prof. dr hab. Piotr Józef Hofmański.
- Login to post comments
Piotr VaGla Waglowski
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>