Zakończono pierwsze czytanie

Wczoraj w Sejmie zakończyło się w Komisji Infrastruktury pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy - Prawo telekomunikacyjne (druk nr 51)

Celem tego projektu złożonego jeszcze przez poprzedni rząd jest "pełniejsze dostosowanie przepisów ustawy do pakietu dyrektyw o łączności elektronicznej".

Jeszcze nie ma stenogramu z posiedzenia komisji, za to wiemy, iż nowy rząd zdaje sobie sprawę z konieczności nowelizacji prawa. Dzisiejszy Puls Biznesu (str. 9) cytuje wypowiedź wiceminister transportu i budownictwa odpowiedzialnej za telekomunikację, Anny Streżyńskiej: "Nowelizacja zawiera najpilniejsze zmiany związane z zastrzeżeniami Komisji Europejskiej. Sprawa jest pilna z uwagi na konsekwencje, które nam grożą, jeśli się tych zmian nie wprowadzi".

O tym, co zawiera nowelizacja pisałem w jednym z wcześniejszych newsów. Zapowiada się jednak, że do tych poprawek zostaną wniesione jeszcze nowe. Być może związane z 15 letnim okresem retencji danych telekomunikacyjnych?

Jak pisze PB: Projekt rozpatrzy dziś podkomisja, która do końca tego tygodnia ma przygotować sprawozdanie. Jeżeli to się uda, drugie czytanie ustawy mogłoby się odbyć już w przyszłym tygodniu.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>