Dane biometryczne a ochrona prywatności

Kolejnym frontem walki o prywatność są dane biometryczne. O pracach nad regulacjami w tym zakresie pisałem wcześniej przy okazji relacjonowania wprowadzania paszportów biometrycznych w Niemczech... Sprawie wykorzystywania danych biometrycznych przyglądają się Inspektorzy ochrony danych osobowych z Europy

Jak pisze dzisiejsza Gazeta Bankowa: " Rzecznicy ochrony danych osobowych wzywają do unowocześnienia prawa. Na ostatniej konferencji w Montreux domagali się od rządów krajów Unii Europejskiej uniemożliwienia zbierania danych biometrycznych bez zgody obywateli Na razie jednak sprawa zbierania takich danych jest prawnie nieuregulowana".

W zakresie paszportów w Unii obowiązują postanowienia rozporządzenia nr 2252 Rady Ministrów Spraw Wewnętrznych i Sprawiedliwości UE z 13 grudnia 2004 roku. Jednakże rozporządzenie zostało zaskarżone do Trybunału Wspólnot Europejskich przez Wielką Brytanię, która jednak nie jest stroną umów z Schengen (a te właśnie były inspiracją dla wspólnotowej regulacji). Wielka Brytania skarży Radę, gdyż odmówiono jej prawa do uczestniczenia w przyjęciu tego rozporządzenia.

Jak pisze Gazeta Bankowa w odniesieniu do innych danych biometrycznych: "instytucje prywatne - banki czy duże firmy, mimo częstych pytań wysyłanych do biura Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, nie wiedzą, czy i w jakim zakresie mogą zbierać te dane".

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>