Patent na kliknięcie i spór o wynalazek

Wiele osób już zapomniało o patencie na dokonywanie zakupów za pomocą jednego kliknięcia myszką. Taki patent uzyskał Amazon.com. Firma IPXL Holdings, L.L.C. postanowiła jakiś czas temu pozwać największą internetową księgarnie twierdząc, że naruszyła ona jej patent. W związku z tym domagała się 50 milionów dolarów odszkodowania.

Wynalazek "jednego kliknięcia" Amazona polega na tym, że konsument może dokonywać kolejnych zakupów za pomocą "jednego kliknięcia", a wszystko dlatego, że system przechowuje dane klienta dla potrzeb przyszłych transakcji.

W 2004 roku firma IPXL pozwała Amazona uznając, że taki patent narusza jej opatentowany "wynalazek", a chodziło o "Electronic fund transfer or transaction system" chroniony patentem US Patent No 6,149,055.

W sierpniu 2004 roku zapadło pierwsze orzeczenie, które wydał sąd dystryktowy (US District Court for the Eastern District of Virginia). Sędzia uznał, że cztery zastrzeżenia patentowe (1, 2, 9, 15), na których opierały się roszczenia IPXL, weszły do domeny publicznej (czyli, że nie można było się na nie powoływać, by podważyć patent Amazona), zaś ostatnie (25) było niedookreślone (a zatem wadliwe).

Firma IPXL złożyła apelację. Sąd apelacyjny stwierdził, że sąd dystryktowy miał rację, a zatem nie można uznać, iż patent Amazona naruszał jakieś prawa własności intelektualnej powoda. Oznacza to wygraną Amazona.

Orzeczenie US Court of Appeals for the Federal Circuit (PDF)

Amazon.com ma sporo patentów na przeróżne "wynalazki". Wśród nich jest na przykład patent na Metody i systemy wspierania użytkowników przy nabywaniu towarów...

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>