Technologie informatyczne w sądzie

Okazuje się po raz kolejny, że awaria komputera może mieć istotny wpływ na działanie wymiaru sprawiedliwości. Olsztyński sąd miał kilka dni temu ogłosić wyrok w sprawie siedemnastoletniego Macieja B. oskarżonego o zabicie młodszego kolegi, jednak przed tym ogłoszeniem okazało się, że komputer "pochłonął" część zeznań. W efekcie trzeba będzie ponownie przesłuchiwać świadków...

O sprawie można przeczytać na łamach serwisu Gazeta.pl: "Awaria komputera zniszczyła zeznania czterech świadków. Sąd wysłuchał już mowy oskarżycielskiej (prokurator domaga się 8 lat więzienia) i obrończej (proszono o uniewinnienie) i wyznaczył nawet godzinę ogłoszenia wyroku, jednak sędziowie musieli je odwołać".

Trzeba odtworzyć "zaginione" zeznania. A potem już tylko wysłuchać po raz kolejny mów stron, a wreszcie zamknąć przewód sądowy.

A komputery i internet coraz częściej trafiają na sale sądowe. Rok temu "zawiodła technika" w sprawie posła Łyżwińskiego. To nie zawsze komputer jest winny. Komputer to urządzenie, na którym działa jakieś oprogramowanie. To oprogramowanie może również działać wadliwie. W wielu przypadkach wina leży jednak po stronie użytkownika. Na własnej skórze boleśnie przypomniałem sobie o robieniu kopii zapasowych. Warto o tym pamiętać, chociaż człowiek najlepiej ponoć uczy się na własnych, nie na cudzych błędach.

Mamy też przykłady przesłuchań czynionych poprzez elektroniczne środki komunikacji na odległość... Mamy nawet przykład ogłoszenia wyroku przez komórkę.

Rok temu staraniami Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka oraz Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" ukazała się publikacja zatytułowana "Sprawny sąd - zbiór dobrych praktyk".

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>