Przedłużanie ważności domeny w az.pl

Witam ! Mam następujący problem.Zapłaciłem za przedłużenie ważności domeny globalnej w az.pl w terminie przed jej wygaśnięciem.Domena nie została przedłużona i wygasła, chociaż pieniądze znalazły się na koncie az w wymaganym czasie z adnotacją w treści przelewu, za co jest on wykonany.Tłumaczenie ich jest w skrócie następujące : doładowałem tylko swoje konto u nich, a nie przedłużyłem ważności tej domeny, co powinienem samodzielnie uczynić.Nie obchodzi ich co kto do nich wpłaca i za co.Kolega, który zrobił przelew twierdzi mimo wszystko, że wykonał krok następny " przedłuż domenę", a zawiódł prawdopodobnie system.W bazie whois był widoczny komunikat, że domena wygasa w 2006 roku, czyli sądziłem, że została przedłuzona ( az twierdzi, że to nic nie znaczy ).Czy wpłacając pieniądze na ich konto, wysyłając przelew z informacją < opłata za przedłuzenie ważności domeny > powinienem oczekiwać, że przedłużą wazność domeny, czy samemu pilnować, aby nie wygasła ? Ogólnie przeszedłbym może nad ta sprawą do porządku dziennego gdyby nie arogancka postawa pseudopersonelu, że oni są bez winy i ich to nic nie obchodzi.Przy okazji odradzam jakiekolwiek usługi w az.pl.

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

typowy problem

Witam,

problem, który Pan opisał jest dosyć typowy dla abonentów domen internetowych. Nie ma tu znaczenia czy są to domeny globalne czy też któregoś z rejestrów krajowych.
Generalnie zawsze w interesie Abonenta danej domeny jest pilnowanie swoich spraw związanych z domeną.
Takie problemy się pojawiają i nie tylko w wymienionej przez Pana firmie, ale wszędzie.
Z tego co wiem az.pl daje do dyspozycji swoim klientom panel do obsługi własnej domeny i własnych danych.
Jeżeli w panelu jest możliwość samodzielnego przedłużenia to powinien Pan to sam zrobić. Pomimo to warto zajrzeć do regulaminu tej firmy i sprawdzić co na temat odnawiania domen jest tam napisane. W przypadku domen internetowych bardzo ważna jest znajomość regulaminów. Napisał Pan, że domena wygasała w 2006r - to bardzo lakoniczna informacja, ponieważ domeny mają dokładną datę ekspiracji.
Poza tym proszę sprawdzić, czy domena jest ponownie zarejestrowana. Jeżeli nie, to dobrym dla Pana rozwiązaniem jest ponowna rejestracja (może tym razem w innej firmie skoro ta Pana zawiodła) a az.pl z pewnością zwróci Panu wpłacone pieniądze.

agniecha

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>