Spotkanie po latach
Kto by się spodziewał, że to tak właśnie będzie. Otóż jakieś dziesięć lat temu, gdy założyłem już listę dyskusyjną prawo@plearn.bitnet, w dyskusji uczestniczyło wiele ludzi. Jednym z nich był Piotr Szkudlarek, którego nie miałem okazji wówczas poznać osobiście, chociaż czytaliśmy się (i – jak sądzę - nie raz się mijaliśmy w CIUWie).
Przez te 10 lat od czasu do czasu wymienialiśmy się mailami (chociaż mieszkamy w jednym mieście - nigdy się nie spotykając). Wczoraj spotkaliśmy się "na kawę". Ciekawe nie? Zwłaszcza, że Piotr dość sporo zrobił by przetestować działanie ustawy o dostępie do informacji publicznej (np. sprawa spamu referendalnego, którą doprowadził aż do NSA).
Ze wstępu do opublikowanego przez Piotra Szkudlarka Komentarza do ustawy o dostępie do informacji publicznej (Wydawnictwo "Zielone Brygady", Kraków 2002): "Nowoczesne państwo demokratyczne to państwo w którym obywatele mają nie tylko prawo wyboru, ale również i prawo do informacji. Rzecz bowiem nie tylko w tym, aby wybrać, ale by jeszcze kontrolować władze. A tego nie uda się osiągnąć bez informacji o działalności tej władzy. Współczesne państwa charakteryzują się tym, że obejmują swymi działaniami większość dziedzin życia. Różnorodność działań państwa sprawia, że dostęp do informacji nabiera szczególnie dużego znaczenia, albowiem przy tak wielkim zaangażowaniu państwa, wiele jego działań na co dzień umyka uwadze obywatela"
- VaGla's blog
- Login to post comments
Piotr VaGla Waglowski
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>