Adwokatura Studencka po 10 latach
W 1993 roku przewodniczący Zarządu Samorządu Studentów Uniwersytetu Warszawskiego zainicjował działalność Adwokatury Studenckiej Samorządu Studentów UW. Wczoraj odbyło się małe spotkanie dające możliwość podzielenia się wspomnieniami...
Chociaż zaproszonych było 15 osób stawiło się nas tylko pięciu. Reszta niestety nie mogła przybyć. Wiadomo - obowiązki rodzinne i zawodowe. Może następnym razem.
Adwokatura Studencka UW (obecnie Poradnia Prawna UW - gdyż nie można się było w pewnym momencie nazywać "adwokaturą") to właśnie te kilka osób, które przez ponad 10 lat spędzały czas na dyżurach na Małym Dziedzińcu UW, spiesząc z pomocą studentom czy organizacjom akademickim, czy uczestnicząc w pracach Parlamentu Studentów RP (udając jego komisję prawną).
Teraz, przy samorządach studenckich, na uczelniach w całej Polsce, funkcjonują przeróżne poradnie prawne, kliniki prawa czy adwokatury studenckie, jednak miło sobie pomyśleć, że kiedyś tworzyło się coś, co przetrwało tyle lat, i w co zaangażowały się kolejne pokolenia studentów :)
- VaGla's blog
- Login to post comments
Piotr VaGla Waglowski
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>