Aresztowany za grożenie śmiercią drużynie krykietowej

Aresztowano trzydziestodwuletniego mężczyznę w związku ze śledztwem dotyczącym gróźb karalnych przesyłanych mailami członkom australijskiej drużyny krykietowej.

Jak pisze BBC: mężczyzna prawdopodobnie został wskazany ze względu na adres poczty elektronicznej (ewentualnie prześledzenie ruchu tej pczty, za pomocą której wysyłał swoje groźby). Groźby sugerowały śmierć członków drużyny, wzbudziły w nich również przeświadczenie, że mogłyby być spełnione.

Sprawa jest trudna, gdyż nawet wyśledzenie maszyny, z której wysłano taki list, nie oznacza jeszcze bezbłędne wskazanie osoby go wysyłającej. Adresowi IP czy adresowi poczty elektronicznej nie da się postawić zarzutu. W Polsce zdarzały się już sytuacje, w których nawet po wskazaniu konkretnego komputera (znajdującego się w prywatnym mieszkaniu) trzeba było umożyć postępowanie ze względu na niewykrycie sparwcy przestępstwa... Warto o tym pamiętać.

Warto również przypomnieć, że w po niedawnym polskim procesie o groźby karalne dokonywane poprzez Gadu-Gadu sąd w Kilecach wydał wyrok półtora roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na 5 lat.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>