Uznany winnym sprzedaży wykradzionego kodu Windowsów

Pamiętacie Państwo, jak to w zeszłym roku kawałki kodu systemu Windows 2000 i Windows NT wyciekły z firmy Microsoft i trafiły do internetu? Właśnie uznano winnym mężczyznę, który na swoich stronach oferował odpłatnie te fragmenty kodu.

Jak pisze serwis Out-law: dwudziestoośmioletni William P Genovese Jr (znany też jako 'illwill') oferował na swej stronie kody źródłowe systemu firmy Microsoft. Cena miała wynosić 20 dolarów za dostęp do kopii. Zapłata miała nastąpić za pomocą systemu PayPal.

Zarówno pracownicy Microsoftu jak i agenci FBI zostali, w każdym razie, w ten sposób poinstruowani przez młodego mężczyznę. Facet zostal uznany winnym bezprawnej dystrybucji tajemnic handlowych firmy, nie zaś doprowadzenia do wycieku kodu. W tej drugiej sprawie dochodzenie jeszcze trwa.

Dostępne są dokumenty sądowe dotyczące tego przypadku (PDF - 7 stron)

Po tym, jak sąd uznał go winnym - grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 10 oraz grzywna do 250 tysięcy dolarów.

O sprawie piszą też serwisy CNN, the Register oraz Wired

Wynika z tych doniesień, że Genovese był już wcześniej karany w związku z używaniem w 2000 roku oprogramowania do śledzenie użytkowników w Sieci (keylogging software).

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Kod

Kod kodem ale jakie tam zawarte byly komentarze ;) Windows.2000.Source.Code-iND cos takiego kiedys widzialem.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>