Nielegalny spam SMSowy

Amerykańska Federalna Komisja Komunikacji (FCC) wydała zarządzenie wykonawcze do ustaw (order, FCC No. 04-194 - PDF) w którym określa zasady związane z wysyłaniem niezamówionej informacji elektronicznej (spam) w formie SMSów na telefony komórkowe. Takie działanie jest sprzeczne z obowiązującym w USA prawem, w szczególności z Telephone Consumer Protection Act oraz the Controlling Assault of Non-Solicited Pornography and Marketing Act of 2003 (CAN-SPAM Act).

Ta ostatnia ustawa zawiera delegację do wydania niniejszego zarządzenia w celu ochrony konsumentów przed komercyjnymi komunikatami telefonii mobilnej (to issue regulations to protect consumers from "unwanted mobile service commercial messages").

Na marginesie warto zauważyć, że dokumenty prezentowane na stronie FCC umieszczane są w trzech formatach danych - doc, pdf i txt. Kiedy na polskich stronach administracji publicznej tak będzie?

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>