Pogodzić sprzeczności - to trudne

Slashdot zaproponował pewien temat do przemyślenia. Chodzi o to, by wymyśleć jak pogodzić ze sobą przynajmniej dwa dobra chronione, które jednak mają wzajemnie przeciwne wektory oddziaływania. Jako przykład z departamentu the stuff-to-think-about podano problem amerykańskich republikanów, którzy z jednej strony są przeciw dokonywania aborcji, z drugiej zaś popierają karę śmierci. Internet i inforamcja to znacznie więcej takich par wektorów do rozważenia.

To kolejny głos w toczącej się już od dłuższego czasie debacie o ochronę konkurujących dóbr. Prywatność vs. bezpieczeństwo państwa (stąd pomysły na retencję danych). Wolność słowa vs. prawo do niepozyskiwania informacji gdy się nie jest zainteresowanym jej treścią (i stąd kontrowersje wokół spamu). Ochrona informacji (w tym tajemnic) vs. teza, zgodnie z którą informacja jest wolna (i stąd konstatacja, która od jakiegoś czasu powtarzam, że powszechnie znana tajemnica przestaje nią być w istocie).

Sprzeczności jest cała masa.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>